Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte döneminde düzenli bir beslenme programına uymak önemlimi bir konudur. Hamilelik döneminde alınan gıdalar ve beslenme şekillleri çocuk için zararlı etkiler gösterebilir. Hamileliğin ilk üç ayı boyunca çocuğun kromozal gelişme süresi olacaktır bu yüzden annenin aldığı besinler çocuğu etkilemeyecektir. İlk üç aylık dönemden sonra aşırı açlık hissi ve çeşitli yiyeceklere ilgi artmaya başlayacaktır. Halk tabiri ile anne aşermeye başlayacak ve bu dönemden sonra düzenli beslenmeye geçmesi gerekmektedir. Hamilelikte beslenme aşırı gıda tüketimi anlamına gelmemektedir. Birçok ailenin yaptığı yanlışlardan biri budur. Aşırı beslenme çocuk için hayatı boyunca taşıyabileceği sorunlar açabilmektedir.hamilelikte beslenme, hamilelikte nasıl beslenilir, hamilelikte beslenme nasıl olur

İlk üç ay boyunca küçük öğünlerle sık bir şekilde beslenmek faydalı olacaktır. Hamilelik dönemi boyunca tuz ve yağ oranı düşük besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra protein bakımından yüksek balık, süt, yumurta gibi besinler tüketilmelidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde vücut biraz zorluk çekecek ve sürekli mide bulantıları yaşıyacaksınız.

Bu mide buluntaları için beyaz leblebi ve bu tarz çerezler tüketmek mide  buluntasını hafifletecek bunun yanı sıra sizi rahatlatacaktır. İlk 3 aydan sonra düzenli bir hamilelikte beslenme programına uymanız gerekmektedir. Çünkü bu ilk 3 aydan sonra çocuk annenin tükettiği besinlerden etkilenmeye başlayacağı dönemdir. Gıda tüketilirken alınan kalorilere dikkat edilmelidir. 3 ana öğünün arasına 3 ara öğün eklenerek düzenli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Günlük hayatta yakılan normal kalori miktarı 1600 kcal’dır bunun yanı sıra hamilelikte beslenme sırasında ise 2200 kcal kaloriye kadar yükselmektedir. Hamilelik dönemi boyunca vücuda kalsiyum ve protein alınması bu döneme yardımcı olacaktır. Günde 2 kere kırmızı et tüketmek çocuğun gelişiminde büyük bir rol oynayacaktır. Beslenmenin yanı sıra gün içinde çeşitli egzersizler yapmanız size yardımcı olacaktır. Bunların dışında hamilelik dönemi boyunca alkol, sigara, kahve gibi alışkanlıklardan uzak durmak çocuk gelişimi için önemlidir. Haftada en az 3 kere yumurta tüketmek protein açısından önemli ve bunun yanı sıra beyaz et tüketmenizde çocuk gelişimine yardımcı olacaktır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir