Google Servislerini Yakından Tanıyın

  • Google Analytics

Google Analytics gelişmiş bir site sayacı ve ziyaretçi takip aracıdır diyebiliriz. Bu servis kullanılarak bir siteye ne kadar ziyaretçi geldiğini, ziyaretçilerin Google’da hangi kelimeleri arayıp hangi kelimeden siteye geldiğini, siteye gelen ziyaretçilerin hangi sayfaları ne kadar süre ile gezdiğini, ziyaretçilerin kullandığı işletim sistemini, ziyaretçiler hangi ülkeden-şehirden geldiğine ilişkin bilgilerin elde mümkündür. Google Analytics hizmeti tamamen ücretsiz olmakta ve internet sitesi olan herkesin kullanımına sunulmaktadır. Tamamen ücretsiz olan Google Analytics şu şekilde kullanılmaktadır;

& http://www.google.com/analytics/ adresine girilip kayıt olunması gerekmektedir. Aşağıdaki görselde Google Analytics kayıt ekranına yönlendirme ekranı gösterilmiştir.

& Yukarıdaki resimde görülen “kaydolun”  düğmesine tıklandığında aşağıdaki ekran belirecektir. Aşağıdaki resimde görünen alanlar eskizsiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

& Gerekli alanlar doldurup kayıt formu onayı yapıldıktan sonra aşağıdaki görselde görünen ekran belirecektir. Bu ekranın biraz altına doğru inildiğinde “izleme kodu” alanına ulaşılacaktır. Bu alanda yer alan kod izlenilmek istenen sitenin “Footer” kısmına yapıştırılmalıdır.

& Aşağıdaki görselde izleme kodunun olduğu alan gösterilmiştir. Bu kod izlenilmek istenen sitenin “footer” kısmına eklendiği takdirde Google Analytics ekranından sitenin ziyaretçileri izlenebilecektir.

& Aşağıdaki görselde Google Analytics site izleme ekranı gösterilmiştir. (Google Analytics kodu herhangi bir siteye eklenmediğinden aşağıdaki görselde ziyaretçi verileri boş görünmektedir)

  • Google My-Business

Bu servis işletmeleri Google Harita üzerinde göstermeye yarayan bir yer tanımlama hizmetidir diyebiliriz. Bir işletmenin internet sitesi olsun ya da olmasın bu servisi kullanarak arama motoru sorgulamalarında yer alması mümkündür. SEO çalışması yapılan işletme siteleri için bu servisin kullanımı lokasyona bağlı arama sonucu görüntülenmeleri açısından önemlidir. Bu servise kaydı yapılmış ve SEO çalışması yapılan işletme sitesi rakiplerinden bir adım önde olmaktadır. Google my-Business servisini kullanmak için şu adımlar takip edilmelidir;

& https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ sitesine girilmelidir. Bu adrese girildiğinde görüntülenen ekranda yer alan “ Google’a Taşının” butonuna tıklanmalıdır. Bu butona tıklandığında aşağıdaki resimde görünen ekran belirecektir. Bu ekrandaki işletme arama kutucuğuna Google My-Business’a kaydı yapılacak işletme ismi girilerek arama yapılmalıdır. Yapılan aramada işletme adı çıkmazsa ( Daha önce Google’a işletme eklenmediyse ismi çıkmaz) yeni işletme bilgisi girişi yapılmalıdır. Yeni işletme bilgisi girme bir sonraki resimde gösterilmiştir.

& İşletme ismi aranmış ve Google My-Business’a eklenmek istenen işletme bilgisine ulaşılamadıysa aşağıdaki resimde dikdörtgen içine alınmış olan “ İşletmenizi Ekleyin” yazısına tıklanmalıdır. Buraya tıklanıldığında çıkan ekrandaki bilgiler eksiksiz olarak ve doğru olacak şekilde doldurulmalıdır. Bilgilerdeki yanlışlık işletmenin yanlış yerde gösterilmesine sebep olacağından girilen bilgiler kontrol edilip doğruluğu teyit edilmelidir.

İşletmenizi ekleyin yazısına tıklandıktan sonra çıkan ekran aşağıdaki görselde görüldüğü gibidir. Bu  görselde görünen alanlar doldurulmalı ve onaylanarak istenen diğer bilgiler sırasıyla girilmelidir. Tüm bilgiler doğru girildiğinde işletme Google My-Business’a kayıt olmuş olur. Ancak unutulmamalıdır ki Google işletmeleri My-Business servisine eklemek için onay gerektirmektedir. Bu onay posta yoluyla fiziki olarak gönderilen onay kodu ile yapılabilmektedir. Bu sebep Google’a eklenmek istenen işletmeye Google tarafından bir onay şifresi içeren fiziki posta gönderilecek ve bazı işlemler yapılması istenecektir. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra işletme Google My-Business servisine kayıt edilmiş olacaktır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir