Et Beni Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Et Beni Nedir | Nedenleri | Tedavisi

Et beni neredeyse her iki insandan bir tanesinde oluşan cilt rengi veya bir miktar koyusunda bulunan ve herhangi bir kökü olmayan deri parçalarıdır. Yoğunlukla herhangi bir zararları olmadığı gibi boyutları da 5 milim ile 2 santim çapındadır. Birçok insanın vücudunda fark edilmeden benler oluşabilmekte ve herhangi bir sıkıntı yaratmadığı sürece de hayat boyu taşınabilmektedir.

İnsan vücudunda neden oluştuğu ve ne zaman oluşabileceği konusunda herhangi kesin bir neden tespit etmek imkânsızdır. Genellikle ergenlik döneminden başlayarak 45 yaşına kadar ve daha sonra ise 70 yaş üstü insanlarda rastlanan et beni oluşumları hiçbir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda seyrek de olsa bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu sebep ile vücuttaki diğer benlerden farklı olarak ortaya çıkan ve kısa zamanda büyüme gösteren benleri bir dermatologa göstermek faydalı olacaktır.

Tedavi yöntemleri çeşitli olan et benlerinin en fazla uygulananları lazer ve buharlaştırma teknikleridir. Bu yöntemler klasik ameliyathane operasyonlarına göre oldukça zahmetsiz olup iyileşme sürecinden sonra vücutta bırakacağı iz gözle görülmez boyutlarda olduğundan sıklıkla tercih edilmekte ve kolaylıkla uygulanabilmektedir. Yakın geçmişte ancak gelişmiş kliniklerde rastlanabilecek bu yönteme artık çoğu devlet hastanesinde bile ulaşılabilmektedir. Bu sebeple vücuttaki et benlerinden kurtulmak isteyen insanlar herhangi bir korku yaşamadan rahatlıkla bu isteklerini gerçekleştirebilmektedirler.
Benlerin Alınması Kansere Yol Açar mı?

Benler vücudumuzda genetik sebeplerle var olan ya da dış etkenler ile ( güneş ışınları, kozmetik ürünler, giyilen kıyafetler vs.) ortaya çıkan, melanosit hücrelerinin kümeler oluşturması ile derinin bazı kısımlarına oluşan cilt lekeleridir. Benlerin tıp dilindeki ismi; “nevüs”tür. Halk arasında da ben olarak adlandırılan bu lekeler, kimi zaman tehlike arz edebilmektedirler. Melanom adındaki hücrelerin zararlı hücre olması durumunda melanom adı verilen cilt kanseri türü ortaya çıkabilmektedir.

Benlerin alınması, cilt kanserine sebep olacak hücrelerin barındığı benlerin tedavisi yapıldığında doğru olacaktır. Benlerin, cerrahi müdahalelerle, lazer yöntemiyle ve birçok başka yöntem ile tedavisi yapılabilmektedir. Benler her insanın vücudunda bulunur ve birçoğu da tehlike oluşturmaz. Benlerin alınması da kansere yol açmaz. Ancak benlerin varlığı, tehlikeli hücre barındırıyorsa melonum kanserine yol açabilir. Halk arasında “benlerini aldırma, kanser olursun” gibi söylemler dolanmaktadır. Fakat bu söylentilerin tıpta yeri bulunmamaktadır. Yalnızca insanların kulaktan dolma bilgilerle paylaşım yapması sonucu doğan, doğru olmayan bilgilerdir. Bir inanış da; kanserli hücrenin bulunduğu ben alındığında, kanserli hücrelerin daha da fazla yayılacağıdır. Fakat bu da söylentiden ibaret bir düşüncedir. Kanserli hücrelerin alınması ile kanser riski azalmaktadır. Yayılması söz konusu değildir.

Benlerden rahatsız olanlar kimi zaman koparma gibi yanlış davranışlarda bulunabilmektedirler. Bu hareket ile zararlı olmayan ben bile, zararlı hale gelebilmekte ve benin çapı genişlemektedir. Benlere, uzmanların görüşleri dışında dokunulmamalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir