Estetik Diş Hekimliği Dişe Hangi Uygulamaları Yapar?

Estetik ve göze hoş görünme isteği, giderek artmakta ve insanlar sahne sanatçıları ile film yıldızlarında gördükleri türden etkileyici, parlak ve güzel dişler talep etmektedir. Estetik diş hekimliği, temel olarak bu ihtiyacı karşılamak için doğmuştur. İlk dönemlerinde sadece kozmetik uygulamalar ile sınırlı kalmış ve sadece düzgün – beyaz dişler ile ilgilenmiştir. Ancak zaman içinde gelişmiş ve hem tedavi ve hem de estetik görüntüyü hedeflemeye başlamıştır. Zira diş ve dişetinde önceden var olan problemler tedavi edilmeden yapılan estetik uygulamaların kalıcı olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, estetik diş hekimliği, önce (gerekliyse) tedaviyi, sonrasında ise estetik görüntüyü hedefler.

Hangi Uygulamalar Yapılır?

estetik diş hekimliği, diş hekimliği, diş etlerinin renk tonlarıDoğal olarak, uygulamaları da bu amacı hedeflemektedir. Günümüzde, güzel bir gülümseme için sadece dişleri beyazlatmanın yetmediği ortaya çıkmış, estetik diş hekimleri ağız – dudak – dişeti yapısı ve şekilleri ile de ilgilenmeye başlamıştır. Estetik diş hekimliğinin amaçlarını diler arasındaki boşlukları kapatmak, çürüklerden sonra oluşan renk ve doku kayıplarını gidermek, diş kırıklarını düzeltmek, diş çapraşıklıklarını ortadan kaldırmak, dişlerin ve dişetlerinin renk tonlarını açmak ve renk bozukluklarını maskelemek, dişeti boyunu düzenlemek olarak belirleyebiliriz. Örneğin “dişlerin ve diş etlerinin renk tonları” amacına ulaşmak için, genellikle kaplama tercih edilmektedir. kompozit lamina, lamina veneer ve bleaching (diş beyazlatma) uygulamaları, bu amaca yöneliktir. Diş teli takmak ve İmplant uygulamak da örneğin yine birer estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Neden Tercih Edilir?

Estetik diş hekimliği, en iyi sonucu elde etmek için önceden tedavi de uyguladığından, geleneksel diş hekimliğinde de sıkça kullanılan yeni bazı teknikleri de keşfetmiştir. Yine, basit ve muayenehane ortamında uygulanabilecek estetik işlemler de normal diş hekimleri tarafından sıkça yapılmaktadır. Normal diş hekimliği ise, kemik yapısı, diş etiyle uyum gösteren destekler, uzun vadeli etkiler gibi alanlarda estetik diş hekimliğine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, estetik diş hekimliği ağır fiziksel kusurların düzeltilmesi amacıyla da kullanıldığı için, sadece güzel görünmeye değil, hastayı sosyal hayata geri döndürmeyi de hedeflemektedir. Gün geçtikçe bulunan yeni teknik ve uygulamalar, diş hekimliğini bir bütün olarak ileriye taşımaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir