ESTETİK DERMATOLOJİ

ESTETİK DERMATOLOJİ

Daha güzel daha genç kısaca daha iyi görünmek kişinin, kadın erkek kendine olan güvenini artırır. Kişinin ; bireysel olgunluğu, toplumdaki meslek başarısı, bu güzelliği ile pekişince her zaman daha avantajlı konumdadır. İnsanoğlu hangi yaşta olursa olsun, özellikle kadınlar, genç bir deriye sahip olmak arzusundadır.
Sağlıksız deri ( örneğin, sivilce, ekzama, sedef hastalığı, siğiller, lekeler v.s.), cilt hastalıkları doktorunun işidir. Sağlıklı deri ve sağlıklı derinin bakımı ve uygulamaları da, cilt hastalıkları doktoru tarafından yapılır.
Cilt hastalıkları branşındaki hekimlerin, Türkiye’de dermatokozmetolojiye yani estetik dermatolojiye gönül vermesi çok geç olmuştur. Bu açıktan yararlanarak, ilk başta denetimsiz, sonrasında yetersiz bilgi düzeyleriyle bazı güzellik ve kozmetik salonları, hızla çoğalmışlardır. Hatta bazısı makyajlanmış ancak aslında yetersiz olan bu merkezler doktor diplomaları temin ederek faaliyetlerini, sözde sağlamışlardır.
1997 yılında Bursa da değerli hocalarımızın ve uzman hekimlerimizin katkılarıyla yöresel bir dermatokozmetoloji derneği kuruldu. Derneğin 1.ULUDAĞ Kongre toplantısı, 2000 Kasım ayında yapılmıştı. Şimdi de Aralık 11-15 2003 tarihinde yine Uludağ’da kongre toplantısı yapılacaktır. Burada verilmek istenen, cilt doktorlarının, uzmanların, estetik dermatolojiyi sahiplenmeleridir. Yaş, cilt tipi, ırk, çevre zararları, alışkanlıklar, spor aktiviteleri, ,antioksidan takviyesi, güneş koruma alışkanlıkları bir bir sorularak cilde en uygun ürün seçiminden tutun da en hareketli kasın yarattığı mimik çizgisinin azaltılmasına kadar geçerli bilgi aktarımı ve uygulamaları sadece estetik dermatolojiye gönül vermiş hekimlerindendir. Sağlıkla kalın…

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir