En İyi Oyun Makineleri

Oyun makineleri piyasaya ilk çıkmış oldukları günden itibaren, büyük bir ilgi görmüştür. İlk kartuşlu bir oyun konsolu olan Atari, 1977 yılında piyasaya sürülmesi ile tüm dünya üzerinde oldukça büyük bir kullanıcı kitlelerine sahip olmuştur. Türkiye’ye, ilk olarak yurt dışında yaşamakta olan vatandaşlarımız tarafından getirilmiştir. Daha sonra,  Atari adı verilmekte oyun makinesi, oldukça büyük bir ilgi görmüş ve herkesin dikkatini çekerek,  aranılmakta olan bir oyun konsolu halini almıştır. Piyasaya çıkarıldığı o dönemlerde, o zamana kadar başarıyı, gerçek bir anlamda yakalamayı başarabilen ilk oyun Atari 2600’dır.oyun makinelerinin tarihi, oyun makinelerinin gelişimi, üretilen oyun makineleri

Üretilen En İyi Oyun Makineleri

1982 yılında ise Commodore Business Machines tarafından, üretilerek piyasaya Commodore 64 çıkarılmıştır. Commodore,  tüm zamanların en çok satmakta olan bilgisayar modeli olma unvanını da almayı hak kazanmıştır. Oyun platformlarının savaşçısı olarak da söylenebilir. O dönemlerde,  64 KB Ram olarak, ses ve görüntüsü ile tam 12 yıl üretim yapılmış, bu süre zarfında da 17 milyon adet satılmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi, 80’li yılların en iyi oyunu olarak çok büyük bir ilgi görmüştür ve en iyi oyun makineleri arasında yerini almayı başarmıştır.

1994 yılından sonra, Play Station 1 ve 2, en iyi oyun makineleri arasında yerini almıştır. Özellikle,  Play Station2,  dünya genelinde 136 milyon adet satışı ile en çok satmakta olan konsol olmuştur. Play Station, piyasaya girmesinin ardından, geçmişte üretilen atarilerin,  raflara kaldırılmasına sebep olmuş ve konsol piyasasını büyük bir şekilde sarsmıştır.

1980 ila 1994 yılları arasında, Commodore şirketi tarafından, kişisel bilgisayar kavramının ortaya çıkması ile Jay Miner tarafından, Amiga cihazı ortaya çıkmıştır. Çoklu işlem özelliklerine sahip olan Amiga, halen yerel olarak görev yapmakta olan televizyonlar tarafından,  alt yazıları geçmektedir. Özellikle, Error kelimesinin ekranda çıkması ile dikkatleri üzerine toplayan Amiga,  birçok kullanıcıya ilham kaynağı olmuştur. Cihaz döneminin teknolojisi olarak, oldukça birçok özelliklere sahipti.

2004 yılından sonra,  piyasaya çıkmış olan Nintendo DS,  fiziksel etkileşime geçilen ilk oyun konsolu olarak bilinmektedir. DS’nin açılımı çift ekran anlamına gelmektedir. Daha önceki üretilmiş olan oyun konsollarında,  bu özelliğin olmaması, NintendoDS’nin oldukça büyük bir ilgi görmesine neden olmuştur. Oldukça başarılı bir oyun konsolu olarak bilinmektedir. Amerikan bilardo oyun makinesi,  en çok ilgi görmeyi başaran en iyi oyun makinelerindendir. Nintendon’ un 2001 senesinde piyasaya sürmüş olduğu diğer bir oyun ise GameCube’ dir. PlayStation’a göre,  teknik açıdan daha fazla üstün özelliklere sahip olan GameCube ile Nintendo sahip olduğu başarılarını yenilemiştir. Arcade oyunlarını da göz ardı etmemek gerekmektedir. Jeton ile oynanmakta oyun,  Atari salonlarının vazgeçilmezleri arasında yerini almayı başarmıştır. Arcade oyunlarından olan; Street Fighter ve Mortal Kombat oyunları, herkesin hafızalarına iyi bir şekilde kazınmsış oyunlardır. Günümüzde ise elektronik oyun makinelerinin yanı sıra; balyoz makinesi, bilardo, masa futbolu ve ya langırt gibi oyun makineleri de oyun salonlarında kullanılan ve çok tercih edilen oyun makineleridir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir