Düşük Yapma Problemi Nedir?

Anne adayı bir kez düşük problemi yaşadıktan sonra, tekrar düşük yaşayacağı endişesine kapılır. Her on gebelikten birinde düşük yaşama riski söz konusudur. Bazı birbirini izleyen gebeliklerde tekrar tekrar düşük yaşanarak ümitleri kırabilir. Bu durumda eğer ailede tekrarlayan düşüklerin kalıtımsal bir nedeni bulunamamışsa, yeni bir tedavi seçeneği olarak tüp bebek, preimplantasyon genetik tanı yöntemi size yardımcı olabilecektir. Tekrarlayan düşük, gebeliğin 20. haftasından önce birbirini takip eden, üç veya daha fazla gebelik kaybının olması durumudur. Bu problem çiftlerin yüzde 0,5-1’inde görülür. Düşük sorunu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Genetik ve hormonal bozukluklarınız, üreme organlarınıza ait yapısal bozukluklar, çevresel faktörler ve bağışıklık sisteminize ait problemler, bu sorunun belli başlı nedenler arasında yer alır. düşük yapma nedenleri, neden düşük doğum yapılır, düşük doğum yapımı

Uzmanlar; bu nedenlerin problemin görülmesinde değişik oranlarda rol oynadığını belirtiyor. Tekrarlayan düşük probleminiz var ise hem sizin hem de eşinizin kromozom analizinin yapılması gerekir. Son yıllarda elde edilen veriler, tekrarlayan düşükleri olan çiftlerin kendilerinde herhangi bir kromozomal anormallik olmasa bile, oluşturdukları embriyolarda beklenenden daha yüksek oranda genetik anormallikler olduğunu göstermektedir. Yani genetik açıdan sağlıklı bile olsanız, gebeliğinizle birlikte sonuçlanacak olan embriyolar, sıklıkla genetik bozukluklar içermekte ve bu yüzden de gebelik oluşsa bile sağlıklı bir şekilde devam etmeyip, düşükle sonuçlanabilmektedir.

Tekrarlayan düşüklerde genetik tanı
Düşük ihtimali olan gebeliklerde, birinci düşükten sonra % 11,5, ikinci düşükten sonra % 29.4, üçüncü düşükten sonra % 30–45 olarak seyreder. Yapılan araştırmalara göre her düşükten sonraki gebelikte, yeni bir düşük olasılığının belirgin olarak arttığını ortaya koymuştur. Bu durumda, düşüğe neden olabilecek diğer etkenler araştırılır ve herhangi bir neden bulunamadığı durumlarda, ya genetik açıdan sağlıklı bir embriyoya rast gelmeniz beklenir veya aynı anda laboratuarda birçok embryo üretilip, bunların içinden hangisinin genetik açıdan sağlıklı olduğunun bulunup, size transfer edilmesi ile (tüp bebek yöntemi ile) sağlıklı bir gebelik elde etmeniz sağlanmaya çalışılır.

Tüp bebek, hamile kalıp bunu sağlıklı bir biçimde sonuca ulaştıramayan çiftlerde de etkili oluyor. Uzmanlar tekrarlayan düşüklerde genetik tanının önemine değinerek “Bu çiftlerde devam edecek olan bir gebeliği yakalamak için hiçbir şey yapmadan, doğal yollarla oluşan gebeliği beklemek bir çözüm olabilir, fakat unutmamak gerekir ki kendiliğinden oluşacak gebeliklerin her zaman için düşükle sonuçlanma ihtimali vardır.” şeklinde söylüyorlar. Yaşayacağınız her düşük, sizi hem ümitsizliğe itecek hem de genel sağlığınızı tehdit eder duruma getirecektir. Bu durumda uzmanların sunacağı tedavi alternatifi tüp bebek yöntemi olabilir. Laboratuarda yumurtalarınızın döllenmesinden sonra gelişen embryolardan, genetik açıdan sağlıklı olanları seçilerek size transfer edilmesi en akıllıca çözüm olabilir.

Tekrarlayan Düşük Tehlikesi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli
• Bakteriyel vaginosis adındaki enfeksiyonun hem düşüklere hem de erken doğuma yol açtığı biliniyor. Bakteriyel Vaginosis enfeksiyonun belirtisi ise, genital bölgedeki akıntılardır. Bu nedenle gebeliğiniz sırasındaki genital akıntılarınızı, doktorunuz ile paylaşmanız çok önemlidir. Vajinal akıntı kültürünüz yapılarak, sonuca göre antibiyotik tedavi uygulanmalıdır.

• Hamileliğiniz de vajinal kanamanız olduğunda veya vajinal akıntınızın renginde değişim olduğunda, doktorunuzu haberdar etmeniz en doğrusudur.

• Gebelik te ve öncesinde sigara ve benzeri sağlığa zararlı maddeleri kullanmaktan uzak durun.

• Gebelik süresince ağır ve yoğun iş temposundan sakınınız.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir