Düşük tansiyon nasıl tedavi edilir?

Hiçbir belirti veya semptoma neden olmayan veya sadece hafif semptomlara neden olan düşük tansiyon nadiren tedavi gerektirir. Bununla birlikte, semptomlar varsa, tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, düşük tansiyona ilaç neden olduğunda, tedavi genellikle ilacın değiştirilmesini veya durdurulmasını veya ilacın dozunun azaltılmasını içerir.düşük tansiyon, düşük tansiyon nedenleri, düşük tansiyon tedavisi

Ancak akılda tutulması gereken en önemli nokta, doktorunuza danışmadan ilaç almayı bırakamayacağınızdır. Düşük tansiyona neyin sebep olduğu net değilse veya altta yatan durumun tedavisi yoksa, amaç düşük tansiyonu yükseltmektir. Bu şekilde belirti ve semptomlar azaltılabilir. Bu, yaşa, sağlık durumuna ve düşük tansiyon türüne bağlı olarak çeşitli şekillerde sağlanabilir.

Öncelikle düşük tansiyonu yükseltmek için diyette daha fazla tuz kullanılması faydalı olabilir. Sağlık uzmanları genellikle diyette tuzun sınırlandırılmasını önermektedir çünkü sodyum kan basıncını bazen çok fazla yükseltebilir. Tansiyonu düşük olan kişiler için faydalı olabilir. Ancak aşırı sodyum özellikle yaşlılıkta kalp yetmezliğine neden olabileceğinden diyetinizdeki tuz miktarını artırmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Daha fazla su iç. Sıvıları içmek vücuttaki kan hacmini arttırır ve su kaybını önler. Bu, düşük tansiyonun tedavisinde önemli bir adımdır. Varis ağrısını ve damarların şişmesini hafifletmek için yaygın olarak kullanılan kompresyon çorapları, elastik çoraplar giymek bacaklardaki kan tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Düşük tansiyon için ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri

Düşük tansiyonun nedenine bağlı olarak, semptomlar nispeten basit yöntemler kullanılarak hafifletilebilir ve önlenebilir.

Bol su içmek ve alkol almaktan kaçınmak önemlidir. Alkol, ölçülü olarak tüketildiğinde bile sizi susatır ve kan basıncını düşürebilir. Su susuzluğu giderir ve kan hacmini artırır.

Sağlıklı bir diyet için tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve yağsız tavuk ve balık dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklere odaklanarak sağlığınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri alabilirsiniz.

Doktorunuz daha fazla tuz kullanılmasını önerir ancak kişi yemeklerinde çok fazla tuzun tadı hoşuna gitmezse, doğal soya sosu kullanabilir veya pişmiş soslara az miktarda doğranmış çorba karışımı ekleyebilirsiniz.

Vücut pozisyonunuza dikkat ettiğinizden emin olun. Yatma veya çömelme pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna yavaşça geçmek önemlidir.

Otururken bacak bacak üstüne atmamanız tavsiye edilir. Yataktan çıkmadan önce birkaç dakika derin nefes alıp sonra yavaşça oturmak faydalı olacaktır. Hafifçe yükseltilmiş başlık, uyku sırasında yerçekimiyle mücadeleye de yardımcı olur.

Ayakta dururken, uylukları makasla çaprazlarken ve sıkarken veya bir sandalyeye bastıktan veya tek bacakla kaldırdıktan sonra mümkün olduğunca öne doğru eğilirken semptomlar ortaya çıkarsa, bacaklardan kalbe kan akışını uyarır.

Gün boyunca her öğünde patates, pirinç, makarna veya ekmek gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler yerine düşük karbonhidratlı yiyecekler yemek, yemekten sonra kan basıncının düşmesini önleyebilir.

Ek olarak, doktorunuz tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmek için öğünlerle birlikte kahve veya kafeinli çay içmenizi önerebilir. Bununla birlikte, kafein başka sorunlara neden olabileceğinden, daha fazla kafeinli içecek tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir