Dünya Futbolunun Enleri

Dünya futbolunda sürekli rekorlar kırılmaktadır ve bazı ilkler yaşanmaktadır. Bu yazımızda da dünya futbolunun bazı enlerine hep birlikte göz atacağız.

  • Sheffield Football Club ilk kurulan futbol kulübüdür ve 1857 yılında kurulan kulüp bugünlerde İngiltere’nin alt liglerinde mücadele etmektedir.dünya futbolu enleri, dünya futbolunda en iyiler, en iyi futbolcular
  • Chelsea’nin stadı olan Stamford Bridge ilk futbol sahasıdır. 1877 yılında yapılmıştır ve 1905 yılında kurulan İngiltere’nin en güçlü kulüpleri arasında yer alan Chelsea maçlarını bu statta yapmaktadır. Tabii ki stat şu anda oldukça moderndir çünkü sürekli olarak geliştirmeler yapılmıştır.
  • Dünya Kupası birçok kişiye göre futbol organizasyonları arasında zirvedir. İşte Dünya Kupası’nın ilk golünü atan Lucien Laurent bu sebeple adını tarihe yazdırmıştır. Lucien Laurent’in gol attığı maçta Fransa Meksika’yı 4-1’le geçmiştir.
  • Dünya futbolunda en çok gol atan isim olarak da Pele kabul edilmektedir. 1281 golle zirvede yer alan Pele’nin bu gol sayısı da birçok kişiye göre gerçekçi değildir ve çoğunun resmi maçlarda olmadığı söylenir. Fakat Pele aynı zamanda 1958, 1962, 1970 Dünya Kupalarına sahip olan Brezilya’nın futbolcusu olarak en çok Dünya Kupası’na sahip olan futbolcudur.
  • Dünya Kupası’nı en çok kazanan milli takım 5 Dünya Kupası’yla Brezilya’dır. Onu 4’er şampiyonlukla Almanya ve İtalya takip etmektedir. Aynı zamanda Dünya Kupası ilk olarak 1930 yılında düzenlenmiştir ve turnuvanın ilk şampiyonu da toplam 2 şampiyonluğu bulunan Uruguay’dır.
  • Dünya Kupası’nda ortaya çıkan en farklı sonuç da 1982 Dünya Kupası’nda Macaristan’ın El Salvador’u 10-1 ile geçmesiyle yaşanmıştır. En gollü maç da 1954 Dünya Kupası’nda yaşandı. Avusturya – İsviçre maçı 7-5 sonuçlandı ve futbol severler gole doydu.
  • Dünya Kupası tarihinin en golcü ismi de Alman forvet Klose. Klose tam 16 kez rakip fileleri havalandırmayı başardı.
  • Birçok kişiye göre dünya futbolunun en iyi ismi olan Lionel Messi de 2011-2012 sezonunda atmış olduğu 73 golle bir sezonda en fazla gol atan futbolcu oldu. Rakibi Ronaldo da Şampiyonlar Ligi’nde en çok gol atan isim.
  • Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine 13 kez götüren Real Madrid bu alanda zirvede. En yakın rakibi Milan’da bu sayı 7.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir