Diş Teli Tedavisi Süresi

Diş Teli Tedavisi Süresi:

Diş teli takarak (ortodontik tedavi), düzgün sıralanmış dişlere sahip olmak isteyen hastaların çoğunun ilk merak ettiği konu, ‘’ diş tellerinin ne kadar süre kalacağı ‘’ olmaktadır.

Diş telleri; yeme, içme konuşma gibi doğal fonksiyonlarımızı engellemeden dişlerimizi düzgün, sıralı hale getirmektedir. Alışma dönemi (ilk hafta) geçtikten sonra, genelde rahatsızlık vermezler.

Yoğun bir çalışma hayatı olan yetişkin hastalar, yine yoğun tempolu okul hayatı bulunan öğrenciler, evlilik, yurtdışına taşınma planları vb. durumlarda, diş teli tedavisinin süresi önemli hale gelmektedir.

Diş teli ile tedavi süresi,hangi faktörlere göre değişir?

Diş telleri ile tedavi süresi;

-Bireysel faktörler: yaş, kemik yoğunluğu, çeşitli hastalıklar ve ilaç kullanımı,

-Diş dizilimindeki bozukluğun derecesi,

-Çene konumlarındaki bozukluklar: Alt-üst çenenin önde, geride ve/veya asimetrik olması

-Gömülü dişler bulunması,

-Eksik dişler bulunması, gibi durumlara göre değişebilir.

Tedavi tekniğine göre süre değişir mi?

Klasik diş telleri ile (sabit teknik), ortalama olarak 1,5 yıl ila 3 yıl arasında bir tedavi süresinden bahsedilebilir.

Şeffaf plaklar (aligner, görünmeyen diş teli, telsiz diş tedavisi) ile tedavi genel olarak benzer bozukluğa göre daha uzun sürebilir.

Lingual tedavi (dişlerin iç yüzünden takılan diş telleri) dışarıdan hiçbir şekilde görünmemesi ile avantaj sağlar. Lingual tedavi tekniğinde süre, genelde diğer tekniklere göre daha uzun olabilir.

Diş teli tedavisinde süre kısaltılabilir mi?

Son yıllarda tüm dünyada, özellikle büyük şehirlerde yoğun bir tempoyla yaşayan yetişkin bireyler, kısa süren diş teli tedavisi arayışına girmişlerdir.

Ortodontik tedavilerde süreyi kısaltan çeşitli tekniklerden bahsedilebilir.

Bunlar arasında, Kapaklı braketler (self ligatingbrackets), SixMonthSmiles, Fastbraces – Hızlı Diş Teli tedavi tekniği, AcceleDent, OrthoPulse, Propel vb. sayılabilir.

Kapaklı braketler: Braketin(sabit diş telinde, dişe yapışan parça) ön yüzünde bulunan kapak sayesinde tel ile sürtünme azaltılarak, tedavi süresi hızlanabilir.

SixMonthSmiles: Önceden hastadan alınmış ölçülerde konumlandırılmış braketlerin dişlere takılması ile genelde sadece üst ön bölgedeki 6 dişi düzelterek, gülme ve konuşma sırasında görünen dişlerde düzelme sağlar.

Fastbraces – Hızlı Diş Teli tedavi tekniği: Braketlerinin ve telinin özel dizaynı sayesinde, tedavinin başından itibaren dişlerin hem kökleri hem de ağızda görünen kısımlarını (kuron) aynı anda düzeltmeye başlaması sayesinde tüm dişlerde 5ay ila 12 ay arasında etkin bir düzelme sağlar.

AcceleDent: Diş telleri veya şeffaf dişlikler ile tedavi görürken kullanılabilen bu cihaz, dişlere mikro-titreşimler vererek diş hareketini hızlandırmayı hedefler.

OrthoPulse: Yine, diş telleri veya şeffaf dişlikler ile kullanılabilen bu cihaz, dişlere düşük yoğunluklu, infra-red’e yakın bir ışık vererek diş hareketini hızlandırmayı hedefler.

Propel: Diş telleri ile hareket verilecek dişlerin köklerinin etrafında, kemikte küçük delikler açarak, kemik iyileşme süreci ile birlikte diş hareket hızını arttırmayı hedefleyen bir yöntemdir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir