Diş Teli Nasıl Takılır ve Nasıl Çıkartılır?

Dişlerinde görünüm olarak bozukluk yaşayanlar için diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Diş telleri, ortodontistin belirlediği süre içerisinde kişilerin dişlerinde durması gereklidir. Diş tellerinin takılması ve çıkartılması gibi bütün işlemleri yapanlar ortodontistlerdir. Ortodontistler bu konu üzerinde eğitim alan diş hekimleridir. Kişilerin, “Diş teli nasıl takılır?” sorularına en doğru cevabı ortodontistler verebilir.diş teli takılması, diş teli çıkarılması, diş teli tedavisi

Diş Teli Nasıl Takılır?

  • Diş tellini takacak olan ortodontist, dişlerinizi genel bir kontrolden geçirdikten sonra dişlerinizde çürük gibi sorunlar var ise, bir diş hekimine yönlendirerek ya da kendisi tedavi ederek diş teli uygulamasına başlayabilir. Çünkü diş teli tedavisi yapılacak olan dişlerin, sağlıklı olması önemlidir. Diş teli tedavisi süresince, diş çürüğü tedavisi mümkün olmayacağından bu tür sorunları ortadan kaldırmak için baştan tedavi yapılmalıdır.
  • Sağlıklı olan dişler için daha sonra, ortodontist diş filmi isteyecektir. Diş filmi çekildikten sonra dişlerin tedavi süresi ve diş teli maliyeti gibi pek çok konu da netlik kazanacaktır.
  • Diş ölçülerinizi alan ortodontist, dişleriniz için uygulanacak olan diş tellerinin hazırlanması için laboratuvara gönderecektir. Bir süre diş tellerinin hazırlanması için bekleyebilirsiniz.
  • Diş telleriniz hazırlandıktan sonra size bildirilecektir. Ortodontist diş telini dikkatli bir şekilde tek tek yerleştirecektir. Daha sonra diş telini dişlerinizin tutması için bir tutkal ile yapıştıracaktır. Bu tutkalın hızlı bir şekilde kuruması içinde mavi ışık olarak bilinen bir ışık ile diş telini kurutacaktır.

Diş Teli Nasıl Çıkartılır?

Kişiler tedavi başladıktan sonra “Diş teli nasıl takılır?” gibi sorular netlik kazansa da, diş telinin nasıl çıkartılacağı hakkında meraklar sürmektedir. Diş teli takıldıktan sonra ortodontist, sizden belirli periyodlarla kontrole gelmenizi isteyecektir. Bu kontroller genellikle ayda bir kere yapılır. Daha sonra diş teli tedavisi süresinde nelere dikkat etmeniz gerektiği, ortodontist tarafından size detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Tedavi süresi bittiğinde ise, diş tellerini ortodontist yavaş yavaş çıkaracaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ise, dişlerin tedavisi bittikten sonra tekrar eski haline dönmemesi için dişlerin arka kısmına takılan küçük metal parçasıdır. Bu işlemde tamamlandıktan sonra diş teli tedaviniz son bulmuş olacak.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir