Diş Teli Fiyatları Neye Göre Farklılık Gösterir?

İnsanlar çene yapısında veya dişlerinde meydana gelen bozukluklar nedeniyle diş teli taktırmak için diş hekimlerine başvurmaktadırlar. İlk muayeneyle birlikte diş teli taktırmak isteyen kişinin operasyonu da bir anlamda başlamış olur. Ancak ilk muayene de diş teli takılmaz. Öncelikle kişinin ağız yapısı incelenir ve sorunu bulunan diş ya da dişler ya tedavi edilir ya da çekilir. Daha sonra sorun çıkarmasın diye bu şekilde çürüklere dolgu yapılır, çekilmesi gereken dişler de çekilir. Bu işlemden sonra diş teli taktırmak isteyen kişinin ağız yapısına ve çene yapısına uygun bir kalıp hazırlanır. Diş teli standart bir boyuta ya da büyüklüğe sahip değildir. Herkesin ağız yapısına ve çene yapısına göre farklılık göstermektedir. Diş teli taktıracak olan kişiden istenilen fiyat da yine bu kalıba göre değişmektedir. Diş teli fiyatları; kişinin ağız yapısına ve çene yapısına uygun olarak hazırlanan kalıba göre farklılık gösterdiği için, standart bir fiyata tabi değildir. Bu yüzden dişi teli taktıracak olan kişinin muayene olmadan diş teli fiyatı hakkında kesin bir fikir sahibi olması da söz konusu olamaz.diş teli fiyatları, diş teli fiyatları nasıl, diş teli fiyatları neden farklı

Diş teli fiyatları; diş teli taktıracak olan kişinin ağız ve çene yapısına göre farklılık gösterirken, diş telinin çeşidine göre de farklılık göstermektedir. Diş tellerinin çeşitleri; meyal braketler, lingual(diş arkasına takılan) braketler, porselen braketler ve şeffaf plaklar olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır. Fiyat farklılığı diş telinin çeşidine göre de değişmektedir. Bu yüzden kişinin öncelikle hangi diş telini yaptırmak istediği ve diş hekimine muayene olarak ağız yapısına uygun olan kalıbı hazırlatması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra ağızda sabitlenen diş telleri olduğu gibi; çıkarılıp takılabilen diş telleri de bulunmaktadır. Yine fiyat farklılıkları bu esnada da kendisini göstermektedir.

Genel olarak yetişkinlerde diş arkasına takılan braketler tercih edilmektedir. Diş telinin fazla görünmesini istemeyenler şeffaf plakları tercih etmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde en çok tercih edilen diş telleri ise; metal braketler olmaktadır. İşte bütün bu çeşitler ve kişinin ağız yapısı diş teli fiyatları farklılığını yansıtmaktadır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir