Diş Ağrılarını Tetikleyen Yiyecekler

Apse zamanla geçecek gibi görünse de yine tekrarlayabilir ve bu apsenin olduğu yerde şişme meydana gelir. Dişteki apse bir iltihap birikmesidir. Çok şiddetli ve sürekli artan bir ağrıdır. Diş çürükleri: Diş çürüğü,yiyeceklerin dişte kalan artıklarıyla başlar. Yiyecek artıkları,bakterilere yol açar. Diş çürüğünü tetikleyen yiyeceklerin dişte kalması ve şekerli besinlerdir. Bu artıkların dişte kalması,fırçalanmaması sonucunda dişte bakteri üretir ve çürümesine yol açar.diş ağrılarını tetikleyen yitecekler, diş ağrısını tetikleme, diş ağrını geçirme

20lik yaş dişler: Sorunlu bir diştir. Doktor kontrolü yapılması gerekir. Bu dişler, ağızda yer bulamadığı zaman gömülü kalma ihtimali vardır. Bu şekilde olunca dişte enfeksiyon, şişme ve ağrı olur. Yemek sırasında ve sonrasında geçici oluşan diş ağrısı:  Yemek sırasında yiyecek artıklarının diş boşluğuna girmesi ve ürettiği asitle diş ağrısı oluşur. Ardından diş fırçası veya diş ipiyle temizlenen dişin ağrısı,kısa sürede geçer. Şekerli besinler ve kafein:  Şekerli besinlerin ve içeceklerin çok tüketilerek, diş ağrısını tetikler. Sizlerde her zaman olduğu gibi şimdi de doktorunuza danışarak dişlerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Geç olmadan çözüm yollarını bulabilirsiniz.

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş ağrısını, mutlaka herkes yaşamıştır. Diş ağrıları, oldukça büyük bir sorundur. Kişinin ruhsal ve günlük  hayatını etkiler. Bu ağrıları, sürekli ağrıyan ve geçici süreyle ağrıyan olarak 2 ye ayırırız.1) Sürekli ağrıyan; genellikle bu tip sürekli ağrılar, zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edicidir. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal almaya başlar. Bu tip diş ağrısını tetikleyen etkenler; diş eti hastalığı,dişte meydana gelen apse, dişte uzun süre duran çürük ve 20lik yaş diştir.2)geçici süreyle ağrıyan; yemek sırasında veya sonrasında oluşan diş ağrısı,şekerli besinler ve kafein.

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş eti hastalığı: Aynı zamanda,diş eti iltihabı olarak da bilinir. Dişlerin,düzenli olarak fırçalanmaması halinde dişlerde plak oluşumlarına ve bakterilere neden olur. Diş eti hastalığını tetikleyen önemli bir etken,diş eti kanamalarının olmasıdır. Dişler fırçalandığı zaman diş eti kanıyorsa,bu diş eti hastalığını tetikliyor. Bu durumda,diş hekimine gidip muayene olmakta fayda var. Aksi takdirde diş etinin iltihaplanmasına ve dişlerin dökülmesine sebep olur. Dişte meydana gelen apse: Dişte apse görüldüğü zaman diş hekimine gösterilmelidir.

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi anlamda zorlayarak beraberinde iştahsızlığı, ağrı nedeniyle uyku bozukluğunu ve bunların bir sonucu olarak ta insan psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Diş bakımına gerekli özeni göstermeyen ve diş fırçalama alışkanlığı olmayan bir çok bireyde diş hastalıkları ortaya çıkar.

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş problemleri dendiği zaman hemen hemen herkesin başından geçmiş anlatacak bir hikayesi vardır. Zamanla halk arasında yaygınlanmış en etkili çözümlerinden biri karanfilli yağını ağızda bekletmektir. Karanfilin vereceği uyuşukluk sebebiyle ağrının dozu düşecektir. Bir diğer yöntem ise diş hekimliği fakültelerinde öğretmenlerin de önerdiği diş macununu bezelye büyüklüğünde parmak ucuna alıp daha sonra hafif masaj hareketleri ile ağrıyan bölgenin üzerine sürerek daha sonra kesinlikle çalkalamadan ağız içerisinde en az 5-6 dakika bekletmektir. Bu yöntem diş macununun anti-bakteriyel özelliğini ağız içinde arttıracağı için diş ağrınızın önemli ölçüde yatışmasını sağlayacaktır.En yaygın ve en etkili çözümlerden bir diğeri ise tuzlu su ile yapılan gargara dır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir