ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Çocuklarda tuvalet eğitimi, oldukça önemli bir zamandır. Çünkü alacağı ilk tuvaleti eğitimleri,  hayatlarının diğer kısımlarında daha etkili olacaktır.  Bu yüzden de çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken, mümkün oldukça sağlıklı düzenli ve temiz bir eğitim vermeniz gerekir. Çocukların tuvalet eğitimi genellikle 1- 3 yaş arasında yapılır. Uzmanlar tarafından bu sürenin en doğal süre olduğunu söylüyor. Fakat tuvalet eğitimi verildikten sonra,  gece altını ıslatma gibi problemler görülebilir.Tuvalet eğitimi esnasında,  çocukların zorlanmaması gerektiğini, bu eğitimin eğitiminin Onun için olduğunu,  daha sağlıklı yaşayacağını ve daha mutlu olacağını anlatarak, eğitimi vermesi gerektiğini çocuğunun da eğitimi daha rahat ve daha istekli olarak yapmasını sağlar.  Eğer, zorlayarak ya da ceza yöntemi ile bu eğitimi vermeye çalışırsanız, çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkilemiş olursunuz.Tuvalet eğitimi, Çocuklarda Tuvalet, Çocuklara Tuvalet eğitimi

Çocuklarda Tuvalet eğitiminde Nelere Dikkat Edilir.

Çocukların bez kullanmaktan kurtulması için,  tuvalet eğitimine geçme süreci oldukça zor bir dönemdir. Özellikle anneler, bu dönemde daha verimli olmak zorundadırlar. Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek için gereken üç şeyin farkında olması gerekir. Çocuklarda tuvalet eğitimiİlk olarak sizin Psikolojinin, Çocuğunuzun psikolojisinin, üçüncü olarak olduğunuz çevrenin buna müsait olup olmamasıdır. İlk olarak anne kendine hazır olup olmadığı sorusunu sormalıdır. Çünkü bu dönem, çok sabır isteyen bir dönemdir. Anne, kararlı yeterli zaman ayırmış ve enerjik halde olmalıdır. ‘’Hayır, olmuyor, yapamayacağım’’ diyerek tekrar bez bağlamak, çocuğa bezi alıştırmak doğru değildir.Çocuğunuzun tuvalet eğitimine, başlamaya hazırlık olup olmadığını anlamak için, gelişim hızını izlemeniz gerekir.1,5-2,5 yaş arasında tuvalet eğitimi alması doğrudur.

Tuvalet Eğitiminde Anne Ve Babanın Önemi

Daha önce ya da daha sonra verilen dönemlerde, çocuklarda uyum ve davranış bozukluğuna sebep olabilir. Sizin ve çocuğunuz için, gerekli ve yorucu olan bu zaman sizin için önem taşıyacaktır. Bu süre içerisinde çocuğunuzun beslenme alışkanlığından, uyuma süresine kadar birçok günlük aktivitelerinde değişiklikler olacaktır. Çocuğunuz için akacağınız alıştırma külotları, lazımlıklar gibi birçok yardımcı aparat alarak çocuğunuzun bu süreci daha temiz ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklara tuvalet eğitimi verirken anne kadar baba da büyük rol oynar. Baba, anne kadar etkili olmasa da evde babayı da örnek alır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir