Çocuklarda Rektal Kanama

Çocukluk döneminde rektal kanama yaygındır ve bir aileyi korkutabilir. Ancak anal fissür denilen anüsteki çatlaklar genellikle kabızlık nedeniyle kanamaya neden olur ve ciddi değildir. Kanamayı durdurmak ve anüsteki fissürü iyileştirmek için önce kabızlığı gidermelisiniz.

Dışkılarınızdaki kan, belirli koşulların bir belirtisi olabilir ve doktorunuz kaynağı araştırmalı ve gerekli tedaviyi yazmalıdır.çocuklarda rektal kanama nedenleri, rektal kanama neden olur, çocuklarda rektal kanama sebepleri

Nedenler

Kabız dışkı, stres nedeniyle anüs çevresinde anal fissür adı verilen yüzeysel çatlaklara neden olur. Bu durum çocukluk oyunlarında daha sağlıksız yiyecekler yemeye başladıklarında görülür.

Anüsteki çatlak nedeniyle canını yakan çocuk, kendi kakasını yapmaya çalışırken kakasını tutmaya başlar. Ne kadar çok beklerseniz, kaka o kadar güçlenir, daha fazla çatlamaya neden olur ve bebek bir kısır döngüye girer. Bunu önlemek için çeşitli yöntemler olmakla birlikte, çocuğun diyetinde ve yaşam tarzında değişiklik yapılması gerekmektedir.

Ayrıca kabızlık ve burkulmalardan kaynaklanan hemoroitler de ilerledikçe kanamaya neden olabilir.

Daha az ölçüde polipler, bağırsak tıkanıklığı, Meckel divertikülü, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, bağırsak enfeksiyonları ve parazitler ishal ve kanamaya neden olabilir. Bazı yiyecekler ve ilaçlar da kanlı dışkıya neden olabilir.

Semptomlar

Dışkı görünümüne bağlı olarak rektal kanamanın kaynağı veya türünü bilmek her zaman mümkün değildir. Rektal kanamaya kabızlık neden olabileceği için bazen bağırsaklarda çeşitli rahatsızlıkların nedeni olabileceği için doktora başvurmak ve gerekli testleri geçmek gerekir.

Dışkınızdaki kan, üst sindirim sisteminde (mide ve ince bağırsak) veya alt sindirim sisteminde (kolon, rektus ve anüs) kanamaya işaret edebilir.

Mide ve ince bağırsakta kanama genellikle siyah, çok koyu renkli dışkıya neden olur. Çoğu durumda, çocuk kahve telvesine benzer şekilde kırmızı veya siyah kusar.

Alt sindirim sisteminde kanama genellikle dışkıda parlak kırmızı kanla kendini gösterir.

Anal fissür

Çocukluk çağında bağırsak hareketleri sırasında kanama nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Her yaşta ortaya çıksa da bebeklikten çocukluğa geçişte daha sık görülür. Bu dönemde bebeğe katı besin verildiğinde bebeğin dışkısı gittikçe sertleşmeye başlar. Birçoğu için olaysız geçen bu dönem, kimileri için dışkının daha sert ve hacimli hale gelmesi ile ifade edilmektedir. Sonuç olarak, anüsün kenarında yırtıklar (çatlaklar) belirir.

Bu son derece ağrılı yaralanma, daha fazla dışkı tutulmasına neden olur. Daha kalın, daha hacimli dışkılar, daha derin bir çatlağa yol açan bir kısır döngü oluşturur.

Anal fissür semptomları

Çocuk bezi veya iç çamaşırında küçük lekeler şeklinde açık kırmızı kan.

Anüsün genellikle arkada bir çizgi halinde yırtılması

Dışkıda çizgili kan

Büyük çocuklarda tuvaleti kullanırken ağrı

Kabızlık, kan nedeniyle dışkılar daha yoğun ve hacimli

Çatlağın ucunda deri kıvrımı

Rektal polip

Polip, bağırsakta bir sapın ucuna veya sapsız bir noktaya tutturulmuş bir tümör türüdür. Bu, çocukluk çağındaki en yaygın kanama nedenlerinden biridir. 5 ile 15 yaşları arasında ortaya çıkar. Boyutları 2-20 mm’ye ulaşabilir. Vakaların yarısında sadece bir polip olmasına rağmen sayı 10’a kadar çıkabilmektedir.

Polipler genellikle bağırsak duvarına bir pedikül ile tutturulur. Dışkı sürerken yüzeyden kolaylıkla kanar. % 70’inin son bağırsakta (rektum) ve% 15’inin alt bağırsakta (sigmoid kolon) olduğu bildirilmektedir. Hemen hepsi iyi huylu olmasına rağmen patolojik inceleme gereklidir.

İlk belirti dışkıda kandır. Bu, dışkıda çizgiler olarak veya dışkıdan hemen sonra birkaç damla olarak görülebilir. Vakaların% 10’unda ilk belirti, bağırsak hareketleri sırasında polipin anüsten sarkmasıdır. Ayrıca şikayetler arasında kramplı karın ağrısı ve hafif ishal olabilir. Kendiliğinden bir yırtılmadan sonra, artan kanamadan bahsederler.

Rektal polip semptomları

Dışkıda kan (dışkıya bulaşmış bir çizgi veya tuvaleti kullandıktan hemen sonra birkaç damla olarak görülebilir)

Bağırsak hareketleri sırasında polipin anüsten sarkması

Karın ağrısı krampları ve

Hafif ishal

Kendiliğinden yırtılmadan sonra daha şiddetli kanama.

Bağırsak tıkanıklığı (intususepsiyon)

En sık 4-12 aylık bebeklerde görülmesine rağmen her yaşta görülebilmektedir. Zaman zaman bol miktarda çilek reçeli şeklinde kanama ve kramp şeklinde karın ağrısı eşlik eder. Çocuk kaka yapmaz ya da yaptığında onları sıvı kıvamda parlak kırmızı ve kanlı yapar.

Kabızlıktan sonra veya sıklıkla ishalden sonra da görülebilir. Ağrılar arasında çocuk başlangıçta sakin. Ancak erken fark edilmezse kusma ve şişkinlik; Resme daha fazla ateş ve hoşgörü ekleniyor.

Dehidratasyon nedeniyle hasta aşırı derecede güçsüzdür. Eldiven veya dürbün parmakları gibi bağırsakların birbirine geçmesi olarak tanımlanabilir. Nedeni genellikle belirsizdir. Daha büyük çocuklarda bu duruma ince bağırsak tümörleri (polipler), neoplazmalar ve bazı konjenital yapılar (divertikül gibi) neden olabilir.

İntusepsiyon belirtileri

Çilekli jöle gibi kanıyor

Tekrarlayan kramplı karın ağrısı

Zayıflık

Tuvalete gidememe

Parlak kırmızı veya gevşek kanlı dışkı

Meckel divertikülü

Bir Meckel divertikülü, bağırsaktan ince bağırsağın sonuna kadar çıkıntı yapan bir kör duvarın tamamı veya bir parçasıdır. Genellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Görülme sıklığı yüzde 2’dir.

Meckel divertikülü olan birçok yetişkin asemptomatiktir. Bu yalnızca ameliyat sırasında veya başka bir durum için yapılan testler sırasında fark edilir. Bu durumda, Meckel’in divertikülü genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz.

Meckel divertikül semptomları

Hafif ila şiddetli karın ağrısı

Dışkıda kan

Aniden başlayan kanamalar ağrısızdır ve daha sık ve kendiliğinden durur.

Aşırı kanamaya bağlı soluk çocuk

Mide bulantısı ve kusma

Göbek çevresinde hassasiyet

Bağırsak tıkanıklığı: Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması nedeniyle ağrı, şişkinlik, ishal, kabızlık ve kusmaya neden olabilir (daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde görülür).

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir