Çocuklar Okula Giderken Nasıl Beslenmeli?

Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Özellikle sabah erken saatlerde okul yollarına çıkan çocuklar için. Ancak velilerin işe gitme telaşı, çocukların erken kalkmaması gibi sorunlar, öğrencilerin kahvaltı yapmadan okula gitmelerine neden olabilmektedir. Uzmanlar, derse kahvaltı yapmadan katılan bir öğrencinin zayıf algı ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunları olduğunu söylüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr.Neşe Karaaslan, öğrenciler için doğru beslenmenin önemini anlattı …

Okul çağındaki çocuklar için en önemli beslenme sorunu, çocuğun okula kahvaltı yapmadan gönderilmemesidir. Ebeveynlerin işe koşması – Bir çocuğun işe koşması, aç hissetmemesi ve sabah erken kalkması, çocukların kahvaltıyı atlamalarının nedenleridir.çocuklarda beslenme, çocuklar nasıl beslenmeli, okul çağı çocuklarında beslenme

Kahvaltı yapmadan okula giden çocuklarda düşük kan şekerinin neden olduğu uyuşukluk, anlama ve öğrenmede zorluk, konsantrasyon eksikliği ve gerginlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu, çocuğun dersi anlamasını, görmesini ve öğrenmesini olumsuz etkiler. Ayrıca stresli bir çocuk arkadaşlık konusunda da zorluk yaşar. Günün ilk öğünü atlamak, dersler arasında kafeteryaya koşmak, kalorisi yüksek ancak beslenmesi düşük yiyecekler yemek de obezite ve diş çürüğü gibi hastalıklara zemin hazırlar.

Gün içinde hangi yiyecekleri yemelisiniz?

Öğrenciler gün boyunca üç ana öğün (sabah, öğleden sonra, akşam) ve üç ara (sabah ortası, akşam geç, öğleden sonra) almalıdır. Bu öğünler sırasında çocuğunuza süt / süt ürünleri, et ve yumurta, tahıllar, meyve ve sebzelerden oluşan dengeli bir diyet verilmelidir. Bir günde tahıl grubundan altı porsiyon, süt ve süt grubundan iki porsiyon, et ve yumurta grubundan iki porsiyon ve meyve ve sebze grubundan en az beş porsiyon tüketmelerini sağlayın.

Okulda yemek yoksa çocuğun kafeteryada hazır yemek (örneğin çörek, atıştırmalık, çikolata, waffle) alıp alışması çok sakıncalıdır. Uygun olmayan beslenme alışkanlıklarını benimseyen çocuklarda kansızlık, zayıf kemikler, yetersiz beslenme, obezite ve diş çürüğü gibi hastalıklar gelişebilmektedir. Bunun olmasını önlemek için çocuğa yiyeceklerin faydaları hakkında bilgi verilmesi ve sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceği konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Okul yemekhanesinde neden bazen peynirli tost, simit, ayran, taze meyve suyu, meyve alabildiği ama neden başka yiyecekler yememesi gerektiği açıklanmalıdır. Evde çocuğa uygun yemek ve atıştırmalıklar çocuğun isteğine göre hazırlanıp okula gönderilebilir.

Sokaktan satın alınan ürünlerin hazırlanması, depolanması ve sunum kalitesi standart değildir. Bu yiyecekler ayrıca mikrop veya toksin içerebilir. Bu gıdaları tüketen çocuklarda gıda zehirlenmesi meydana gelebilir.

Örnek kahvaltı menüsü:

Kahvaltıda süt, tahıl gevrekleri, yumurta veya peynir ve meyveler bulunmalıdır. Bu yiyecekler, çocuklara yemelerini kolaylaştırmak için farklı şekillerde sunulabilir. Kahvaltıda peynirli, domatesli ve sütlü krutonlar, tahıllar – kuru meyveler – süt karışımı (mısır gevreği), meyveli yoğurt, pekmez veya ballı ekmek, reçelli ekmek, süt, yumurtalı peynirli ekmek ve meyve suyu tercih edilebilir.

Çocuğun yemek çantasında süt / süt ürünleri, et ve yumurta, tahıllar, meyveler ve sebzeler bulunmalıdır. Süt grubundan kutulu süt, ayran, yoğurt seçebilirsiniz. Et ürünleri, oda sıcaklığında saklanması zor olan ürünlerdir. Haşlanmış – ızgara tavuk, etli börek, ton balıklı veya yumurtalı sandviç seçebilirsiniz. Sosis, sosis ve salam gibi işlenmiş gıdalardan kaçının. Tahıl ürünü olarak ekmek, kek ve turta seçilebilir. Meyve, taze meyve suyu veya süt ürünleri de atıştırmalık olarak yenebilir. Yeterli su içmek için beslenme çantasında da termos içinde su bulunmalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir