Çocuk eğitiminde sınırlar ve önemi nedir?

Çocuklarımız şüphesiz hepimizin en değerli varlığıdır. Doğdukları andan itibaren mutlulukları için elimizden geleni yapıyoruz. Günümüzde ebeveynler, çocuklarını mahrum etmemek ve bazen birlikte geçiremeyecekleri zamanı telafi etmek için istedikleri her şeyi yerine getirmeye çalışıyorlar, bu da her şeyin çok hızlı olması nedeniyle bir çocuğun memnuniyetsizliğini yaratıyor. Durum sadece çocuğu tatmin etmemekle kalmaz, aynı zamanda etrafındaki herkesi kendi isteklerine göre şekillendirebileceği ve istediği her şeyi yapabileceği düşüncesini üretir. Kendisini dünyanın merkezi olarak görüyor ve aileden çıkıp sosyal çevreye geldiğinde, büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Şey beklendiği gibi gitmiyor. Ve çocuk mutsuz olur. Bu yüzden çocuklarımızın mutlu olmasını istiyorsak, onlara nasıl hayır diyeceğimizi bilmeli ve uyulması gereken temel kuralları öğretmeliyiz. Aslında, çocuk olması gereken şeyin tam tersi sınırları sever. yükümlü olmak.çocuk eğitiminde sınırlar, çocuk eğitiminde sınır koyma, çocuk eğitimi nasıl olmalı

Burada çok önemli bir nokta çocuğa hayır kelimesi ya da kuralların ne kadar gerekli olduğudur. Kendi hayatınızı kontrol edemiyorsanız, gereğinden fazla kural koyarak çocuğu nasıl sınırlandırırsınız, sizin için her şeyin en iyisini bilirsiniz. Ve bu onun kişiliğini görmezden gelmek , Yürümeye yeni başlayan bir çocuğun öğrenmesini kısıtlamak, hareket alanını gereksiz yere kısıtlamak ve hayır diyerek onu engellemek gereksizdir. Bu yüzden, hayır deyin veya bir davranışı sınırlandırırken gerçekten gerekli olup olmadığını iyi incelemek zorundayız.

Hayır kelimesini kullanırken, vücut dilimiz de çok önemlidir.

Kurallar ve sınırlar ile ilgili önemli bir konu, kuralın uygulanması ile ebeveynler arasındaki tutarlılıktır. Eğer dileği yerine getirilmezse, aynı yolu izleyecektir. Ayrıca, eşiniz, hayır dediğin bir konuya eşinizin ne yapması gerektiği konusunda bir yaklaşım izlerse, bu durum bir çıkmaza girer ve çocuk için bir ikilem yaratır. Özetlersek,

Bir şey hakkında hayır dersek, çocuğumuzun öfke saldırılarının zihnimizi değiştirmesine izin vermemeliyiz.

Taleplerinizin her zaman anında karşılanamayacağını öğretmeliyiz.

Sevgiyi göstermenin yolunun istediği her şeyi almak değil, birlikte kaliteli ve keyifli zaman geçirmek olduğunu göstermeliyiz.

Toplumdaki insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmak ve hayata hazırlanmak için, belirli kuralların ve bunlara uymanın gerekliliği olduğunu öğretmeliyiz.

Burada çok önemli bir nokta çocuğuna söylenen hayır kelimesi veya konulan kuralların ne kadar gerekli olduğudur.Nasıl ki kuralsızlık ve sınırsızlık çocuk için zararlı bir yaklaşımsa gereği fazla ve bu da onun kişiliğini hiçe saymaktır.Yürümeye yeni bir hareketin amacı gerekecek kısıtlama ve hayır diyerek onu izleyin onun öğrenmesini geciktirmekten başka bir işe yaramaz. Çünkü hayır derken veya bir davranışa sınırlama getirerek gerçekten gerekli olup olmadığını iyi etüt etmeliyiz.

Hayır derken yüz ifademiz evet diyorsa veya yeterli şart değil.

Kurallar ve sınırlar için önemli bir konu da konulan kuralı uygulama noktasında kararlık ve anne baba arasında tutarllıktır.Eğer çocuğunuzun iletişim bilgileri ve diğer yerleriniz atıyorsun lütfen. anılacaktır yerine getirmek için aynı yola başlamakuracaktır. yoluna gidilmelidir.Özetlersek

Değiştirilemez izin vermemeliyiz.

İsteklerinin her zaman anında karşılanamayacağını öğretmeliyiz.

Sevgiyi göstermenin yolunun istediği her şeyi almak değil birlikte kaliteli ve keyifli vakit geçirmek olduğunu göstermeliyiz.

Toplumda insanlarla sağlıklı ilişkiler kuralım ve hayata doğru hazırlanmak için belli kuralların olduğu ve bunlara uymanın gerekliliğini öğretmeliyiz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir