Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı için ameliyatsız tedaviler nelerdir?

Boyun fıtığı olan çoğu hasta herhangi bir tedavi olmaksızın iyileşebilir. Ağrısı olmayan hastalar için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Servikal disk fıtığı ile ilişkili ağrıyı azaltmak için birçok ilaç mevcuttur.

Pek çok hasta konservatif veya konservatif tedavi ile iyileşir. Gerekli görülürse, doktorunuz sinir tahrişini azaltmak için dinlenme, boyunluk, iltihap önleyici ilaçlar, ağrıyı kontrol etmek için ağrı kesiciler, fizik tedavi, egzersiz veya epidural steroid enjeksiyonları gibi tedaviler önerebilir.boyun fıtığı tedavisi, ilaçsız boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı nasıl tedavi edilir

Boyun fıtığı için cerrahi olmayan tedavinin amacı fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu sinir tahrişini azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve hastanın genel durumunu iyileştirmektir. Boyun fıtığı tedavisi sürecinde mutlaka işe gidip gitmeyeceğinizi doktorunuza sorun.

Boyun fıtığı (boyun fıtığı) nedeniyle ağrının başlamasından sonra kısa (1-2 gün) bir dinlenme faydalı olabilir. Bu kısa dinlenmeden sonra harekete devam etmek, eklem sertliğini ve kas güçsüzlüğünü önlemek için önemlidir.

Doktorunuz, bir hemşire veya fizyoterapistin yardımıyla boyunirli boyun güçlendirme egzersizlerini öğreterek size bu konuda tavsiyede bulunabilir.

Bu egzersizleri evde uygulayabilirsiniz veya ihtiyaçlarınıza ve becerilerinize uyan daha spesifik bir program için bir fizyoterapiste görünmeniz gerekebilir. Egzersiz, tam olarak doktorunuzun veya fizyoterapistinizin söylediği şekilde yapılmalıdır.

Boyun fıtığı için traksiyon ve germe yöntemi

Doktorunuz veya fizyoterapistiniz, traksiyon (germe, germe), ısı uygulaması, soğuk uygulama ve el masajı gibi prosedürler uygulayarak boyun fıtığı ağrısını, iltihaplanmayı (tahriş) ve kas spazmını azaltabilir.

Boyun fıtığı için ilaç

Ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olan ilaçlara ağrı kesiciler (analjezikler) denir. Çoğu durumda ağrı, reçetesiz satılan steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla giderilir. Şiddetli ve inatçı ağrınız varsa, doktorunuz kısa bir süre için reçetenize narkotik analjezikler ekleyebilir.

Bazı durumlarda tedaviye kas gevşetici maddeler de eklenebilir. Yüksek dozda ilaç almak, mide bulantısı, kabızlık, baş dönmesi, dengesizlik ve bağımlılık gibi yan etkilere neden olabileceğinden iyileşmenizi hızlandırmaz.

Tüm ilaçlar sadece boyunirtilen miktarda ve boyunirtilen miktarda alınmalıdır. Doktorunuza aldığınız tüm ilaçları (reçetesiz satılanlar dahil) anlatın ve önerilen ağrı kesicilerden herhangi birini daha önce denediyseniz, onlara sizin için işe yarayıp yaramadığını söyleyin.

Reçeteli veya reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve NSAID’lerin uzun süreli kullanımından kaynaklanabilecek problemleriniz (mide rahatsızlığı veya kanama) varsa doktorunuzu görmelisiniz.

Kortikosteroidler (haplar veya iğneler) bazen güçlü antienflamatuvar etkileri nedeniyle kol ve boyundaki şiddetli ağrı için reçete edilir. NSAID’ler gibi kortikosteroidlerin de yan etkileri olabilir. Bu ilaçların yararları ve riskleri hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Boyun fıtığı tedavisi için spinal enjeksiyon yöntemi

Omurga enjeksiyonları veya “bloklar”, bir servikal fıtıkla ilişkili çok şiddetli kol ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Bunlar, bir doktorun epidural boşluğa (omurilik sinirlerinin etrafındaki boşluk) enjekte ettiği kortizon (kortikosteroidler) enjeksiyonlarıdır.

Gelecekte, ilk enjeksiyona bir veya iki enjeksiyon ekleyebilirsiniz. Bu genellikle bir rehabilitasyon ve tedavi programının parçası olarak yapılır. Bu enjeksiyonun amacı sinir ve disk iltihabını azaltmaktır.

Tetik nokta enjeksiyonları, omurga boyunca ağrılı yumuşak dokulara ve kaslara doğrudan enjekte edilen lokal anestezik (bazen kortikosteroidler eklenebilir) enjeksiyonlarıdır. Bazı durumlarda, ağrının giderilmesi için yararlı olmasına rağmen, tetik nokta enjeksiyonları fıtıklaşmış bir servikal diski onarmaz.

Boyun fıtığı ameliyatı

Boyun fıtığı teşhisi konulan ancak cerrahi olmayan tedavilere yardımcı olmayan hastalar için ameliyat gerekebilir.

Boyun fıtığı ameliyatının amacı diskin sinire baskı yapan kısmını çıkarmaktır. Bu, diskektomi adı verilen bir prosedürle yapılır. Cerrah, fıtıklaşan diskin konumuna göre omurgaya ulaşmak için önden (Şekil 2) veya boynun arkasından kesi yapar (Şekil 3).

Boynun önünden mi yoksa arkasından mı ameliyat yapılacağına dair teknik karar fıtıklaşan diskin tam yeri, cerrahın deneyimi ve tercihi gibi birçok faktör tarafından belirlenir. Her iki yaklaşımda da diskin sinire baskı yapan kısmı genellikle iyi sonuçlarla çıkarılır.

Frontal yaklaşımda disk fıtığı elde etmek için diskin çoğu çıkarılacağı için aynı seansta yapılan bir füzyon işlemi de gereklidir.

Boyun fıtığı için füzyon cerrahisi

Boyun fıtığı Spinal füzyon cerrahisinin en önemli dezavantajı, etkilenen bölgede hareketliliğin bozulmasıdır. Ancak aynı seviyede yapılan füzyon ve diskektomi boyun hareketi açısından bir dezavantaj değildir. Çünkü bu bölümün hareketi diğer sağlam bölümler tarafından gerçekleştirilir ve buna izin verilir.

Ancak bu bölgelere hareket ve stresin uygulandığı üst ve alt sağlam bölgelerde bu alanlar yıpranabilmekte, ilerleyen yıllarda boyun fıtığı ve ağrı oluşabilmektedir. Şu anda, yapay füzyon yerine, çıkarılan diskin yerine çıkarılabilir protezler kullanılabilir.

Ancak protezler her hastaya uygun değildir. Bunlar, genç faset eklemlerinde bozulma olmayan ve intervertebral boşluğun nispeten korunmuş yüksekliğindeki hastalardır. Doktorunuz protezin uygunluğu konusunda en iyi kararı verecektir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir