Borderline kişilik bozukluğu nedir?

Sınırda kişilik bozukluğu; Bu, kişinin düşünme ve algılamasında, insanlara karşı duygularında ve ilişkilerinde sorunlara neden olan bir ruhsal bozukluktur. Düzensizlik için “sınır çizgisi” kelimesi “sınırda, belirsiz” anlamına gelir. Bu, borderline kişilik bozukluğunun ilk tanımlandığı dönemden kaynaklanmaktadır; Bu, nevroz ve psikoz adı verilen iki akıl hastalığı arasındaki sınır olarak kabul edilir.

Borderline kişilik bozukluğu genellikle ergenlik (ergenlik) ve genç yetişkinlik döneminde ortaya çıkar.borderline nedir, kişilik bozukluğu ne demek, kişilik bozukluğu etkileri

Borderline kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerde ruh halinde ani değişiklikleri görülebilir. Bu bozukluğa sahip kişiler yaygındır; Hayattaki rollerini, gerçekte kim olduklarını ve ne amaçla yaşadıklarını sorgulayan düşünceler tarafından yakalanırlar. Bu düşüncelerde hızlı bir değişiklik; Bu, bir kişinin değerlerinde ve çıkarlarında bir değişikliğe neden olur. BPD’li insanlar olaylar ve durumlar konusunda serttir. Bu kişilere göre olay ya çok iyi ya da çok kötü, ortalama değil. BPD’li kişiler de sebepsiz yere insanlar hakkındaki fikirlerini hızla değiştirebilirler. Bugün kendisine çok samimi bir dost, yarın da düşman olarak davranabilir. Bu nedenle insanlarla ikili ilişkileri istikrarsızdır. Ayrıca bu kişiler ikili ilişkilerde güçlü duygular ve aşırı davranışlar yaşayabilirler.

Borderline kişilik bozukluğu olan kişilerde;

Aileye, arkadaşlara ve sosyal çevredeki insanlara karşı aşırı duyguların (aşk, aşırı sevgi veya nefret gibi) hızla değişmesi

Bozukluk hissi, aşırıya kaçmayın

Biriyle çok çabuk yakın ilişki kurmak veya sevilen biriyle aniden teması hiçbir sebep olmaksızın sona erdirmek

Kendine zarar verme

İntihar düşünceleri veya girişimleri

Dikkatsiz ve hızlı araba kullanma, kumar oynama, aşırı ve gereksiz harcama, aşırı cinsel davranış ve madde kullanımı gibi dürtülerin etkisi altında hareket edin.

Ani ve şiddetli ruh hali değişimleri

Öfke kontrol sorunları

Boş hissetmek

Başkalarına karşı temelsiz şüphecilik, güven ile ilgili bir sorunun varlığı gibi belirtiler görülebilir.

Borderline bozukluğu olan hastalarda bu semptomların tümü görülemez. Bazı hastalar semptomların çoğuna sahipken, bazı hastalarda sadece birkaç semptom olabilir. Gözlemlenen semptomların sayısı, süresi ve ciddiyeti hastadan hastaya değişir. Semptomlar, yaygın günlük olaylarla tetiklenebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, özellikle romantik ilişkilerde kavga ve ayrılık gibi durumlara sahiptir; Bu semptomlara neden olabilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir