Böbrek ve İdrar Yollu Taşları

Günümüzde en sık görünen böbrek rahatsızlığı böbrek taşı hastalığıdır. Böbrek taşı genel olarak erkeklerde daha sık görünmektedir. Bu oran erkeklerde yüzde on, kadınlarda ise yüzde üç olarak belirlenmiştir. Böbrek taşı hastaları tedavi olsalar dahi daha sonra tekrar taş tekrarlayabilmektedir. Çünkü genellikle bu hastalık kronik bir hal olmaktadır. Böbrek taşları bazı mineralların ya da farklı maddelerin böbrekte toplanması ve daha sonra katı birer parçacık olarak çökmesi ile oluşmaktadır. Bu çökme normal şartlarda idrardaki bazı kimyasallar tarafından engellenmektedir. Fakat, bazı durumlarda idrarda yer alan kimyasallar bu çökmeye engel olamamakta ve böbrek taşları oluşmaktadır.böbrek taşlarının tedavisi, idrar yolu taşı tedavisi, böbrek taşı belirtileri

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşlarının en önemli belirtisi ise yan tarafta şiddetli ağrıların yaşanmasıdır. Taşlar idrar yolunu tıkadığı zaman bu ağrı görülmektedir. Yine böbrekte oluşan taşın hareket etmesi de bu ağrılara neden olabilir. Taşın bulunduğu yere göre ağrı başka yerlerde de meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar mide bulantısı ya da kusmaya yol açabilmektedir. Taş idrar yolunca bir tahrişe sebep olduysa idrar da kan meydana gelebilmektedir. Eğer şiddetli bir yan ağrınız varsa, idrarınızda kan gördüyseniz, ateş ve titreme gibi bazı rahatsızlıklarınız oluyorsa, kusuyorsanız, idrarınızda kötü koku ve bulanıklık mevcut ise, idrar yaparken yanma şikayetiniz varsa böbrek taşı şikayetiniz olabilir. Bu sebeple doktora görünüp gerekli testleri yaptırmanız da fayda vardır.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşları genel olarak idrarla birlikte atılmaktadır. Bu asımın kolaylaştırılması için bazı durumlar söz konusu olabilir. Günde en az 2 litre su içmek idrar ile böbrek taşının atılmasına çok yardımcı olmaktadır. Çok fazla ağrı duyulduğunda ağrı kesici ilaçlar alınması gerekmektedir. Taş düşürüldüğü zaman mümkünse taşın ne türde olduğunun anlaşılması ile tekrarlandığında buna göre tedavi uygulanabilmesi için taşın saklanmasında faydalıdır. Başka tedavi yöntemi işe taş kırmadır. Vücut dışında şok dalgası oluşturarak taşın bulunduğu noktaya kırma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda taşın bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre birtakım cerrahi müdahaleler yani ameliyat da gerçekleşebilmektedir. Genel olarak taşın büyük olması halinde cerrahi müdahaleler önerilmektedir. Taş boyutunun büyüklüğü fazla olmadığında taşın kendisini idrar ile atması beklenir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir