Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar belirli bazı mineral tuzları bakımından çok zengin olursa böbrekte taş oluşabilir. Böbrek taşı genellikle, geçirilen bir idrar yolu enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar. Taş böbrekten çıkar ve idrar torbasına giden üreter içine girer ya da üreterde ilerlerse, çok şiddetli dalgalar halinde gelen ve renal kolik olarak bilinen şiddetli bir ağrı yapar. Böbrek taşları erkeklerde kadınlara oranla üç katı daha fazla görülür.

Böbrek taşlarının çoğu, kalsiyum oksalattan oluşan taşlara neden olan oksalik asidin vücutta aşırı bulunmasından kaynaklanır. Nadiren de ürik asit fazlalığından oluşan taşlara rastlanır. Bol miktarda içecek tüketerek idran sulandınrsamz taş oluşma riskini azaltırsınız; hayvansal protein, yağ, şeker ve alkol tüketiminizi kısıtlayın ve fazla kilolarınızdan kurtulun. Sigara içmeyin; sigara dumanında bulunan kadmiyum taş oluşumunu tetikler.böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı tedavisi yapımı, böbrek taşı nasıl tedavi edilir

Tedavi

Beslenme

  • Günde altı-sekiz bardak su için.
  • Kalsiyum oksalat taşlannız varsa, pancar, kereviz, salatalık, greyfurt, maydanoz, ravent, ıspanak, çilek, tatlı patates, sert kabuklu yemişler, çikolata, çay ve kola gibi oksalat içeren yiyeceklerden az tüketin. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve B6 vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri ise daha fazla tüketin. Bu konuda bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Ürik asit taşlarınız varsa, kırmızı et, balık, kabuklu deniz ürünleri, tam tahıllı yiyecekler, baklagiller, karnabahar, bezelye ve ıspanak gibi pürin içeren yiyecekleri yemeyin.

Eczaneden

  • Günlük B6 vitamini (40 miligram), magnezyum (300 miligram) ve potasyum sitrat (150 miligram) takviyesi yararlı olabilir.

Bitkisel ilaçlar: Her gün iki veya üç bardak mısır püskülü, parmakotu veya aynkotu çayı için.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

  • Belden başlayan ve kasıklara doğru inen, aralıklarla gelen şiddetli bir sancı olursa.

Acil Durum

  • İdrarınızda kan varsa.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir