Bit Nasıl Temizlenir? Doğal Yöntemler ile Bitlerden Kurtulmak Mümkün

Bitler bir diğer bilinen adıyla pedikulozisler kan emerek yaşamlarını sürdüren, 6 ayakları, dişi ve erkek olmak üzere cinsleri olan parazitlerdir. Bitler genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ve gençlerde görülse de artık uzun saçlı kadınlar da bazı nedenler sonucu oluşabilmektedir. Bitler açık havada 2-3 gün kadar yaşayabilmektedir. Onların en rahat yaşam alanları saç dipleridir. Burada kafa derisine başlarını sokarak kanları emerler ve yaşamlarını böyle sürdürürler. Bitler aynı zamanda yumurtlama da yapmaktadır. Yavrularına da sirke adı verilmektedir. Kahverengi tonlarında olan bu bitler kısa süre içerisinde 100 kata kadar çoğalabilirler. Onlardan kurtulmak pek de kolay değildir. Çoğu zaman insanlar kurtuluş yolu olarak saçları kesmeyi denemektedir. Ancak buna gerek kalmadan tamamen doğal yollarla bitlerden kurtulmak mümkündür. İşte o yöntemler:bitlerden kurtulma, doğal yöntemlerle bitlerden kurtulma, bit tedavisi

  1. Vazelin

Bu yöntem için gerekli olan malzemeler; ince dişli bit tarağı, vazelin ve şampuandır. Avucunuzun içine bol miktarda vazelini alarak saç köklerinize iyice sürün. Saçınızın özellikle diplerinin tamamının vazelinle kaplandığına emin olun. 1 saat kadar bekledikten sonra bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Ardından son olarak şampuanla saçınızı yıkayın ve iyice durulayın. Bu işlemi bitler tamamen kaybolana kadar her gün ya da günde 2 kez deneyebilirsiniz.

  1. Mucizevi Yağlar

Bu yöntem için gerekli olan malzemeler; 5 damla okaliptüs yağı, 5 damla biberiye yağı ve 5 damla kadar da organik zeytinyağıdır. Tüm yağları küçük bir kaba alıp karıştırın. Daha sonra yağların tamamını saç köklerinize döküp masaj yoluyla emmesini sağlayın. 1 saat kadar bekledikten sonra saçınızı ince dişli bir bit tarağı ile tarayın. Ardından saçınızı şampuanlayıp durulayabilirsiniz.

  1. Elma Sirkesi

Bu yöntemde ise gerekli olan malzemeler; 5 damla nane yağı, 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, 3 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ve yine ince dişli bir bit tarağıdır. Yağları bir kapta karıştırarak saç köklerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekleyip ardından sirkeyi kullanın. Sirke de 15 dakika kadar bekledikten sonra bit tarağı ile saçlarınızı tarayın. Haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir