Bebek sahibi olmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Bebek sahibi olmadan önce atılması ve dikkat edilmesi gereken birçok önemli adım vardır. Anne ve baba adaylarının bebeklerini kucağına almadan önce tüm bu aşamalardan geçmeleri, kendilerini psikolojik ve ekonomik olarak da bu değişimlere hazır hissetmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı bir hamilelik ve bebek sağlığı için çok önemli olan maddeler;

Önce doktorunuzdan randevu alın.

Hamilelik kararı verilmeden 3 ay önce uzman doktorla görüşmeli, doktor hamile kalmak isteyen kişinin sağlığını kontrol etmeli ve sağlık durumuna göre gerekli tetkikleri yazmalıdır.bebek sahibi olma, bebek sahibi olacakların bilmesi gerekenler, bebek sahibi olmadan önce öğrenilmesi gerekenler

Doktor ayrıca beslenme alışkanlıkları, kilo, alkol ve sigara gibi alışkanlıkları da gözden geçirmelidir. Bütün bunlar hamilelik öncesinde belirlenmeli ve sağlıklı bir hamilelik için olması gerektiği gibi konumlandırılmalıdır.

Alkol, uyuşturucu ve sigarayı bırakmak

Çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde alkol, uyuşturucu ve sigara gibi maddeleri kullanmayı bırakmanız zorunludur. Bu maddeler düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırır. Çocuk sahibi olmaya karar veren kadının eşi de sigara içiyorsa, sigarayı en azından bir süreliğine bırakmalıdır. Çünkü sigara içen eşin sperm sayısı da azalacağından kadının doğurganlığı olumsuz etkilenecektir.

Diyetinize dikkat edin

Sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı beslenme şarttır. Tüm besin gruplarının tüketilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle meyve ve sebze yemek faydalıdır. Süt, yoğurt ve kalsiyum takviyeli portakal suyu, kalsiyum içeriği açısından çok önemli besinlerdir. Fasulye, ceviz, tohum, beyaz ve kırmızı et gibi protein açısından zengin çeşitler de yemelisiniz.

Kilo yaptığı için dikkatli yenmesi gerekenler; ekmek, pirinç, makarna, köfte, mantı, hamur işleri, fındık ve çikolata. Vejetaryen annelerin B-12 ve D vitamini takviyeleri almaları tavsiye edilir.

Folik asit takviyesi alın

Hamilelikten 3 ay önce başlayarak günde 400 mg folik asit almak, bebekte oluşabilecek omurilik yaralanmalarını azaltır. Folat yeşil yapraklı sebzelerde, fındıkta, bademde ve baklagillerde bulunur. Doğal ürünlerle alınması gereken folik asidin yanı sıra folik asit içeren multivitaminlerin veya folik asit tabletlerinin kullanımı ihmal edilmemelidir.

Normal kilo, hamile kalmak isteyen bir kadın için faydalıdır. Zayıf veya fazla kilolu olmak hamilelik için tehlikeli olabilir. Fazla ağırlık; Hamilelikle ilişkili yüksek tansiyon, hamilelik sırasında diyabet gibi son derece ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca hamilelikte karın ağrısı, bel ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi sorunlar da zor doğuma neden olabilir.

Hamilelik öncesi ve sırasında egzersiz ve dengeli beslenme, doğumu kolaylaştırabilir. Profesyonel ve doktor kontrolünde egzersiz yapmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını koruyacaktır. Hareketli olmamaları koşuluyla, anne adaylarına genellikle yürüyüş önerilir.

Diş Bakımı Alın

Hormon artırıcı etkisi nedeniyle hamile kadınlarda diş eti hastalığı görülebilir. Bu süreçte diş eti bakımı sorunları en aza indirecektir.

Enfeksiyonlardan uzak durun

Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerden ve diğer süt ürünlerinden, çiğ ve az pişmiş kırmızı ve beyaz etlerden kaçının. Bu yiyecekler zararlı bakteriler içerdiğinden, düşük yapma şansını arttırırlar.

Kişisel hijyene çok dikkat edilmeli, özellikle hijyenik koşullarda yiyecekler bol su ile yıkanmalıdır. Grip mevsiminde mutlaka grip aşısı olun. Bunların hepsi, hamileliğe doğru büyük bir adım atmak ve enfeksiyonlardan kaçınmak için gerekli adımlardır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir