Arı Sokmasında Alerjik Olmayan Durumlarda İlk Yardım

İlk önce, arı iğnesini hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekir. İğnenin ekstrüzyonu keseyi yırtabilir ve vücuda daha fazla zehir girmesine neden olabilir, bu nedenle dikkatli ve hızlı ilerlemek önemlidir.

Arı sokma yeri soğuk su ve sabunla yıkanmalıdır. Soğuk su rahatlarken sabun, bölgede kalan kir veya zehirlerin temizlenmesine yardımcı olur.arı sokması durumu, arı sokmasında ilkyardım, arı sokması sonrasında ne yapılır

Şişlik ve kaşıntı bölgesi kaşınmamalıdır.

Şişliği hafifletmek için buz paketleri kullanılabilir. Doğrudan cilde buz uygulamak yanıklara neden olabilir. Bu nedenle bir havluya sarıp bu yerde 20 dakika bekletmek etkili olacaktır. Gerektiği gibi defalarca uygulanabilir. Eklenen alan artma eğilimindedir. Böylece etkilenen alanı ölçmek için bir kalemle işaretleyebilirsiniz. Kızarıklık kötüleşirse, yardım için doktorunuza görünmelisiniz.

Yerleştirme yeri kolunuz veya bacağınızsa, ağrıyı ve şişliği azaltmak için yükseğe konumlandırın.

Ayrıca bir alerji ilacı veya kremi de kullanabilirsiniz.

Devam eden şikayetler varsa, bir alerji uzmanına başvurmalısınız. Bir alerji uzmanı, ciddi reaksiyonların tekrar etmesini önlemenize de yardımcı olabilir.

Arı sokması ve alerjiler

Vücudunuz geçmişte arı sokmasına yanıt vermemiş olsa bile, arı sokması alerjisi geliştirebilirsiniz. Pek çok arı ve eşek arısı türü olduğundan, bir türden etkilenmeden diğerine alerjik reaksiyon yaşamak mümkündür. Önceki bir sokmada sorun olmaması, asla anafilaktik bir reaksiyon yaşamayacağınız anlamına gelmez, bu nedenle her arı sokması dikkatle ele alınmalıdır.

Arı alerjisi nasıl anlaşılır?

Arılara karşı alerji, sokmadan hemen sonra veya 2 saat içinde kendini gösterir. Boğazda şişme, ses kısıklığı, nefes darlığı veya dolaşım bozukluğu olabilir. Tam tanı koymak için; Hastaya cilt testleri ve kan testleri yapılır. Arı sokması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Arı sokması durumunda en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Arı sokmasından sonra şişlik ve kaşıntı

Arı sokmasından sonra evde yapılabilecek basit yöntemlerle ağrı rahatlıkla giderilebilir. Önce arının bıraktığı iğneyi çıkarın. İğnenin çıkarılması, iğneden salınan zehir bloke edildiğinde oluşacak reaksiyonları anında önler. Alan daha sonra su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.

Hassas bölgeye buz bastırmak, zehrin vücut tarafından emilimini azaltmada çok etkilidir. Yakınlarda tıbbi bir tesis varsa, her ihtimale karşı kontrol etmeniz önerilir. İnsanlar arasında ağrıyı azalttığı gösterilen yaygın olarak kullanılan yöntemler de vardır.

Bal: Arı sokması bölgesine bal sürmek yara iyileşmesini hızlandırır, ağrı ve kaşıntıyı azaltır ve evde kolaylıkla uygulanabilir. Bal genellikle antiseptik özelliklerinden dolayı kullanılır. En iyi etki için katkı maddesi içermeyen saf bal kullanmak daha iyidir.

Sirke: Sirke, arı zehirinin etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Bir sirke kabına konulan yer 15 dakika bekletilmeli veya bu yere pamuklu çubukla sürülmelidir.

Karbonat: Su ve karbonat karıştırıldıktan sonra hazırlanan macun enjeksiyon bölgesine sürülür, bandajla kapatılır ve 15 dakika bekletilir.

Diş macunu: Ağrılı bir noktaya sürülür ve bir süre bekletildikten sonra yıkanır. Bu, ısırık bölgesinde kaşıntıyı hafifletecek bir karıncalanma hissine neden olabilir. İstediğiniz sıklıkta sürebilirsiniz.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir