Arı Bakımı Nasıl Yapılır?

Arı bakımı incelik ve emek isteyen bir iştir. Arıların bakımına gelince, cevaplar farklı kategorilerde veriliyor. Arı bakımı dört ana döneme ayrılır. Her dönem için farklı başvurular yapılmalıdır. İlk dönem ilkbahar, ardından oğul verme dönemi, yaz (bal) dönemi, sonbahar bakımı ve kışlama dönemi gelir. Bu dönemler arasında keskin sınırlar yoktur, ancak bir dönemin ihlali sonraki dönemi etkiler ve sorunlar ortaya çıkar.arı bakımı yapma, arı bakımı nasıl yapılır, arıcılık ve arı bakımı

İlkbaharda arı bakımı nasıl yapılır?

Bahar bakımı her zaman geçerli olacaktır. En yüksek bal verimini elde etmek için bahar dönemine dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde en yoğun çalışma yapılır. İlkbaharda belirli koşullar test edilir. Arıların kışı nasıl atlattığını, kovandaki besin miktarını, ana arının yaşayıp yaşamadığını ve yumurtlama sürecini kontrol eder. Yeterince işçi arı olup olmadığını arıcı kontrol eder. Ayrıca kovanda herhangi bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Arı bakımını öğrenen arıcılar, hava sıcaklığı 17 derecenin üzerine çıktığında mutlaka kovandaki arıları kontrol etmelidir. Arılar havalandığında kovanın alt tahtası temizlenir. Ayrıca alt panoda kalanlar koloni hakkında bilgi verir. Levhalarda su birikmişse, değiştirilmelidir. Petek çerçeveler kırılabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Kolonide ana arıların varlığı çok önemlidir. Muayene sırasında ana arının eksik olduğu fark edilirse, günlük yumurtaların varlığı ana arının varlığını gösterdiğinden günlük yumurtalar kontrol edilir. Ana arı yoksa başka bir koloni ile birleşmek için yeni bir ana arı veya eski koloninin eklenmesi ve ana arı sıkıntısının giderilmesi gerekir. Besin eksikliği varsa, kek ve şeker şurubundan besin takviyeleri hazırlanır. Bu dönemde besin takviyeleri arıların gelişimi için çok önemlidir.

Parazitler arıcılıkta ciddi bir sorun olabilir. Özellikle varroa parazitlerinin önlenmesi için ilaç ilkbaharda kullanılmalıdır. Bu ilaçlar ruhsatlı olmalı ve uygulanan doza saygı gösterilmelidir. Diğer hastalıklar da yaygındır. Bu durumda bir uzmandan yardım almalısınız. Arı bakımı eğitimi almış arıcılar bahar beslemesi yapmalıdır. Bu yemek bir ölçü şeker ve bir ölçü su ile hazırlanır. Burada kullanılan şeker rafine edilmelidir. Bu yeminden başka yemek verilemez. İlkbaharda şurup ile beslenirken gündüz saatleri tercih edilmelidir. Polen yenmelidir. Polen eksikliği olduğunda, yavru üretimi durur. Pasta bal ve polen ile yapılır ve gerektiğinde verilebilir.

Oğul dönemi

Neslin devam etmesi için bazı arılar kraliçeyi alıp kovanı terk eder. Yeni bir aile kuracaklar. Bu, ailenin gücünü zayıflatır ve arıcılıkta oldukça istenmeyen bir durumdur. Bu durumu önlemek için belirli koşulları kontrol etmeniz gerekir. Arılar çok fazla ürerse bal için yeterli depolama alanı olmayabilir. Bu durum kontrol edilmelidir. Koloni içindeki sıcaklık yükseldiğinde ve rahim yaşlandığında, oğul oluşumu meydana gelebilir. Arılara nasıl bakılacağını öğrenen arıcılar, oğul vermemek için bu koşulları kontrol etmelidir. Koloni yeterince büyük olduğunda, arıcı onu ikiye bölebilir. Böylece arılar ayrılma ihtiyacı hissetmezler. Koloni ikiye bölündüğü sürece tarla arıları eşit olarak dağıtılmalıdır.

Arıcılıkta her kovan için günlük tutulmalıdır. Gerekli tüm bilgiler deftere kaydedilir. Yumurtlamanın başlama tarihi, bal ve polen miktarı, yavruların varlığı gibi tüm bilgiler bu kayıtlara kaydedilir. Böylece kaydedilen bilgiler arıcı tarafından sürekli kontrol edilebilir.

İlkbaharın sonunda bal dönemi başlar. Bal özü taşıyan arılarda bazı değişiklikler gözlenir ve belirtilerden bal dönemine girdikleri anlaşılır. Arıların rengi koyulaşır ve büyür. Yaz aylarında hava kurudur. Bu bal peteğinin kararmasına neden olur. Kararmayı önlemek için arıcılar öğleden sonra sulama yapmalıdır. Veya kovanların etrafına nemli bir bez asın. Arılara bakmayı öğrenen arıcılar, yaz aylarında kovan açıklıklarını daraltmalıdır. Yaz aylarında polen çiçeklerinin sayısı azalacak ve bu da soygunlara yol açacaktır. Kovan açıklıklarını daraltmak soygunları önler. Yaz aylarında sigara içmemek önemlidir çünkü duman da yağmalamaya neden olacaktır. Bu önlemler alınsa bile yağma meydana gelecek ve yağma durumunda ilaçlama yapılmalıdır.

Yaz muayenesi sırasında kovanda boş çerçeveler bulunabilir, bu durumda boş çerçeveler çıkarılmalıdır. Arılar araya giremeyeceği için oyuk bakımı önemlidir. Bu durumda zararlılar çoğalır ve arılar acı çekmeye başlar. Kovandaki arılar çoğaldıkça kovan genişler. Ayrıca arıcılar bakım adımları sırasında kovanı sık sık açıp kapatmamalıdır. Gerekirse kovan açılır ancak sık açılma bal üretimini olumsuz etkiler. Yaz aylarında su, şeker ve şurup eklemek çok önemlidir. Arıların ihtiyacına göre miktar belirlenir. Arılara nasıl bakılacağını öğrenen arıcılar, şurup ilavesine bakmalıdır. Şurup hazırlanırken bir kapta temiz su kaynatılır. Kaynayan suya şeker yavaş yavaş eklenir. Daha sonra hazırlanan şerbet soğumaya bırakılır. Şurup soğuyunca ilaç eklenir ve arılara verilir. Arıların yaz aylarında hastalanmamaları için iyi beslenmeleri önemlidir. Farklı üreticilerin ilaçları da vardır, ancak bu ilaçları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

Sonbahar bakım dönemi

Sonbahar bakımı gelecek yılın başlarında iyi yapılmalıdır. Ana arı verimsiz hale gelirse değiştirilmelidir. Koloni içindeki boş çerçeveler kaldırılmalıdır. Sonbaharda, kolonideki kuluçka sayısı minimumdur. Bu nedenle varroa daha olası olduğu için savaşılır. İlaçlar da gereklidir. Arıların kışı sağlıklı geçirmeleri için kaliteli bal ve polen bulmak şarttır. Ayrıca arılar için yeterli olduğundan emin olmalısınız. Bu dönemde kalan bal her iki dönem için de yeterli olmalıdır. Arılar bu balı hem kışın hem de ilkbaharda çiçekler açana kadar tüketirler. Kış sonunda kuluçka beslemesi başladığı için arıların bal tüketimi kış sonunda artacaktır.

Kışlama dönemi

Arı bakımını öğrenen arıcıların kışlama dönemindeki arı bakımlarını bilmeleri önemlidir. Kovanlar kötü kışlarsa, ilkbaharda iyileşemezler. Kışın, arılar çerçevenin ortasında gruplar halinde toplanır. Arılar birbirine bastırılır, böylece sıcaklık düşse bile zarar görmezler. Arılar kovanda bal yiyerek sıcaklığı yükseltir ve böylece kraliçe ocak ayında yumurtlamaya başlar.

Kovanın kışı iyi geçirebilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Kovan kışın rüzgara maruz bırakılmamalıdır. Yaşlı arıların ve yaşlı bir ana arının bulunması kovan için olumsuz bir durumdur. Bal ve polen gibi besinlerin miktarı kış boyunca arılar için yeterli olmalıdır. Kovanda nem olmadığından emin olun. Ayrıca arılar havasız bırakılır ve çok fazla gürültüye maruz kalırsa bu durumlar onları olumsuz etkileyecektir. Kovanda parazit gibi hastalıkların oluşmasından kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda arıcı arılara sert kekler verebilir, ancak teslimat sırasında kapaklar genellikle açılmaz. Arılar rahatsız edilmemelidir. Arılara nasıl bakılacağını öğrenen arıcılar, kış aylarında kovanı içeride tutmak isteyebilirler. Bu durumda kovanların yerleştirileceği yer yaklaşık altı derece olmalıdır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir