Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

Ameliyatsız bir şekilde jinekomasti tedavi edilemeyebilir. Fakat birçok neden den dolayı erkeklerde meme büyümesinin kendi kendine gittiği durumlar veya kesin ameliyat gerektiren durumlar vardır.

Bebeklik döneminde anneden geçen öztorejen hormonu ile bebekte meme büyümesi meydana gelebilir. Bu durum 2-3 hafta sonra kendiliğinden gitmesi lazımdır. Ergenlik döneminde de erkeklerde meme büyümesi görülebilir. Buda erkek 18 yaşına gelene kadar geçmesi gerekir. Çok yüksek oranda da bu şekilde olacaktır.

Kanser veya hormonel ilaç kullanması gereken erkek hastalarda da jinekomasti durumu olabiliyor. Böyle durumlarda da ilacın kullanımını bıraktıktan 2 sene sonraya kadar bekliyoruz. Genelde de 2 sene sonra erkekteki aşırı meme büyümesi geçiyor.jinekomasti nedir, jinekomasti tedavisi, jinekomastinin nedenleri

Bir durum var ki orada cerrahi tedavi gerekmektedir. O da, fibroziz dediğimiz meme de büyüme başladığı anda oluşan sert dokudur ki bu doku oluşmuş ise, ilaçları bıraksa dahi hasta jinekomasti durumu devam edecektir. Kesin çözümü ameliyattır.

Herkesin merak ettiği üzere spor yapmak koşmak hormonel ilaçlar bu erkekteki meme büyümesini engellemez. En azından kalıcı çözüm olamaz. Bir erkekte meme büyümesi baş göstermiş ise, ergense beklemeli ilaç kullanıyorsa ilaçlarının kesmesinden sorna 2 yıl beklemeli alkol kullanıyorsa onu kesmeli veya jinekomasti durumu oluşturan her ne varsa bırakılmalıdır.

Bunun dışında eğer hastada fibroziz oluşmuş ise, yapacak tek şey ameliyattır. Hasta boşuna yıllarca kendiliğinden geçecek diye boşuna beklememelidir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir