Alex De Souza

Alex De Souza Fenerbahçe taraftarının deyimiyle Doktor Alex 14 Eylül 1977 tarihinde Curitiba’da dünyaya gelmiştir. Ailesinin de futbola ilgisi oldukça yüksek olduğu için Alex de çocukluğundan itibaren futbola ilgi duymuştur. Ülkesinde Coritiba, Palmerias, Flamengo, Cruzeioro forması giyen Alex’in kısa bir Parma macerası da bulunmaktadır. Brezilya’nın Şampiyonlar Ligi olarak görülen Libortedes’i de 99 yılında Palmeiras ile kazanmayı başarmıştır.Alex de Souza kimdir, Alex de Souza yakından tanıyın, Alex de Souza hangi takımlarda oynadı

Alex’in adı sürekli Barcelona ve Real Madrid gibi dünyaca ünlü takımlarla anılsa da Avrupa pasaportunun olmaması ve o dönemler 3 yabancı kuralı olması sebebiyle Alex’in yolu bu takımlara düşmedi. Adı Fenerbahçe ile anıldığı vakit de kimse buna ihtimal vermiyordu fakat Fenerbahçe tarihler 3 Haziran 2004’ü gösterdiğinde Alex’i renklerine bağlamayı başardı. Böylece bir tarih başlamış olacak ve Alex’in tam 8 sene sonra Kadıköy Yoğurtçu Parkı’na Lefter’in yanına heykeli dikilecekti.

Fenerbahçe’ye geldiği tarihten itibaren taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan 10 numara mevkisinde oynayan Alex De Souza Fenerbahçe ile geçirdiği 8 sezon boyunca 3 lig şampiyonluğu kazanmayı başardı ve 3 şampiyonluğu da takımıyla birlikte son maçta kaybetti. 2006-2007 ve 2010-2011 sezonlarında gol kralı oldu ki ilk defa yabancı bir futbolcu Türkiye Ligi’nde iki kez gol kralı olmayı başarmış oldu. Aynı zamanda 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi asist kralı da oldu.

Alex De Souza Fenerbahçe formasıyla tam 344 maça çıkarken bu maçlarda 172 gol atıp 150 asist yapmayı başardı ki bu forvet arkası mevkiisi için çok sık görülecek bir istatistik değildi. Bu sebeple de Türkiye’de bir Alex değil tabiri çıkmıştır ve Fenerbahçe de Alex’ten sonra sürekli onun gibi birisini bulmaya çalışsa da pek başarılı olduklarını söylemek mümkün değildir.

Ronaldinho, fenomen Ronaldo, Rivaldo, Kaka gibi yıldızların olduğu Brezilya milli takım formasını da 49 kez giyme başarısını göstermiştir. Copa America bilindiği üzere Amerika kıtasının en önemli kupasıdır ve bu kupayı da tam 1999 ve 2004 yılında kazanmıştır ki 2004 yılında Copa America’yı kazanan milli takımın kaptanlığını da Alex yapmıştır. Kariyeri boyunca toplam 896 maça çıkan sambacı 363 gol atıp 264 asist yapmıştır.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir