7 Ana Çakradan Hangisinin Kapalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Vücudumuzdaki enerji merkezlerini sembolize eden yedi ana çakra hakkında pek çok şey duyduğunuza eminiz. Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri ve hatta bazen astroloji gibi spiritüel konuların yanında bir yerde “çakra” kelimesine de rastlayabilirsiniz.çakra

Çakraların ilk olarak Sanskritçe’nin en eski edebi belgesi ve Hinduizmin en eski kutsal yazıları olan 1500-500 yıllarına dayanan Vedalar metninde bahsedildiği biliniyor. M.Ö. Hayatımızın her alanına dokunarak; Duygularımızı, fiziksel, ruhsal ve psikolojik durumlarımızı etkileyen çakraların aslında aradığımız şifanın içimizde, vücudumuzda olduğuna dair bir inanç olduğunu söyleyebiliriz.

İster inanın ister inanmayın, elbette kişinin kendisine bağlıdır. Sonuç olarak bilimsel bir temeli olmayan bu manevi durumun tamamen duygulara ve manevi deneyimlere dayandığını ispatlamak mümkün değildir. Yine de denemek zarar vermez, değil mi?

Ana Çakralardan Hangisinin Kapalı Olduğunu Anlama

Çakraların açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlamanın bazı yollarından bahsedelim. Her bir çakranızın kapalı olduğunu nasıl anlarsınız? İşte izleyebileceğiniz bazı ipuçları:

Kök çakra kapalıysa; anksiyete bozuklukları ve korkular ortaya çıkabilir. Sık sık kabuslardan uyandığınız geceler geçiriyorsanız, kök çakranızın kapalı olması olasıdır. Kök çakra tıkanıklıkları vücutta hazımsızlık, mesane ve bağırsak problemleri şeklinde de ortaya çıkabilir.

Sakral çakra kapalıysa; Yaratıcılıkta uyuşukluk, duygusal, ani ve dengesiz patlamalar, bağımlılığa yatkınlık ve yaşama sevincinde azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Fiziksel olarak, sakral çakra tıkanmasının semptomları cinsel sorunlar, düşük libido, düzensiz adet kanaması ve hormonal problemler olabilir.

Solar pleksus çakrası kapalıysa; Benlik saygısının ve öz saygının azalması, öfkeyi kontrol etme sorunları, sorumluluktan kaçınma veya erteleme, kararsızlık gibi durumlar ön plana çıkmaktadır. Bunun gibi zamanlarda, sizin de manipülasyona ve aldatmaya maruz kaldığınızın farkında olmalısınız. Fiziksel olarak reflü, gaz ve sindirim problemleri gibi mide problemleri ortaya çıkabilir.

Kalp çakrası kapalıysa; İkili ilişkinizde problemler görebilirsiniz. Özellikle aşkta! Sürekli öfke, bastırılamaz kıskançlık, aldatılma korkusu ve sevgisizlik, bu paranoya ve nefrete yol açabilir … Göğsünüzde ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Boğaz çakrası kapalıysa; Kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Sözleriniz yetersizse, sürekli yanlış anlaşılıyorsunuz ve sözleriniz istemeden kalp kırıyorsa, tıkalı bir boğaz çakranız olabilir. Bunun bir örneği, kendini adaletsizliğe karşı tam olarak savunamamaktır. Boğaz çakrası tıkanıklığının fiziksel yansımalarında boğaz ağrısı ve tiroid sorunları vardır.

Üçüncü göz çakrası kapalıysa; Kendinizle iletişim kurmakta zorluk çekebilirsiniz. Yararsız hissedebilir ve başladığınız şey hakkında olumsuz bir sonuca varabilirsiniz. Ayrıca gelecek korkusu ve unutkanlık ortaya çıkabilir. Üçüncü göz çakrası tıkandığında baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleri yaşayabilirsiniz.

Taç çakra kapalıysa; zayıflık, güç kaybı, hiçbir şeye karşı heves eksikliği gibi zihinsel durumlar yaşarsınız. Sık sık “ne yapıyorum” diye düşünürseniz ve kendinizi kaybolmuş hissederseniz, taç çakranız tıkanmış olabilir. Bunların hepsi sosyal yaşamınızı etkileyebilir ve izolasyona neden olabilir.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir